przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 2 listopada 2011

List Prezydenta RP z okazji 90. urodzin Wandy Półtawskiej

Warszawa, 2 listopada 2011 roku

 
 
 
Pani

Doktor Wanda Półtawska

 

 

Równo rok temu, podczas mojej wizyty na Podkarpaciu, w drodze powrotnej z Cisnej, dane mi było spotkać się z Panią w Pastwiskach, miejscu, w którym wiele razy bywał ksiądz Karol Wojtyła. Wracając pamięcią do tego tak miłego spotkania, chciałbym dzisiaj złożyć Pani powinszowania z okazji 90. rocznicy urodzin. Proszę przyjąć serdeczne życzenia niesłabnących sił ducha i ciała, satysfakcji z dokonań na polu nauki, oświaty i działalności społecznej oraz jeszcze wielu lat aktywnej służby Bogu w drugim człowieku.
 

Jest Pani jedną z najbardziej poważanych świeckich osobistości polskiego Kościoła, znaną zwieloletniego i wszechstronnego zaangażowania na rzecz duchowego i przyrodzonego dobra tych, do których nam najbliżej – naszych bliźnich. Jako harcerka, uczestniczka walki konspiracyjnej podczas wojny i była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego, matka czworga dzieci, lekarka, uczona, wykładowczyni akademicka, popularyzatorka katolickiego magisterium, publicystka i działaczka społeczna – zawsze z jednakową energią stara się Pani głosić ideał ewangelicznego altruizmu, tak słowem, jak i czynem. Ten szczególny rys, oprócz więzów bliskiej przyjaźni, łączył Panią Doktor z błogosławionym Papieżem Janem Pawłem II, również niestrudzonym promotorem praw rodziny, godności kobiety, szacunku dla życia oraz zwiększania aktywności katolików świeckich, współodpowiedzialnych przecież za los Kościoła i świata. Miarą zaufania i szacunku, jakimi darzył Panią Papież Polak było mianowanie Pani Doktor członkinią Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii Życia oraz konsultantem Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a także przyznanie Pani medalu „Pro Ecclesia et Pontifice” i komandorii Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego – by wymienić tylko niektóre spośród wielu innych honorowych nagród i wyróżnień, którymi uhonorowano dotąd Pani wyjątkowe osiągnięcia.

 

Albert Schweitzer pisał: To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu. Z okazji jubileuszu urodzin pragnę pogratulować Pani Doktor jako osobie, która z wiarą, nadzieją i miłością stając naprzeciw ogromu ludzkich potrzeb i cierpienia we współczesnym świecie, ukazuje nam, jak nadać znaczenie własnemu życiu. Raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych życzeń i wyrazów szacunku.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.