przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 7 listopada 2011

List prezydenta na Kongresie Kolejowym 2011

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy Kongresu Kolejowego 2011


Szanowni Państwo


pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia uczestnikom i organizatorom Kongresu Kolejowego. Z uznaniem witam inicjatywę dotyczącą kluczowych wyzwań nurtujących polskie kolejnictwo.


Sprawy kolei nie mogą pozostawać poza zainteresowaniem polityki państwa; muszą być uwzględniane w strategicznych projektach inwestycyjnych. W przeciwnym wypadku polskiej kolei grozi dekapitalizacja i coraz głębsze problemy. Ich skutkiem może być obniżenie jakości życia ludzi, zachwianie procesów społecznej mobilności i spójności. Obawiać się trzeba również negatywnego oddziaływania na gospodarkę, zwłaszcza na takie sektory jak energetyka czy budownictwo.


Coraz bardziej przekonujemy się, że w wizji rozwoju naszego kraju sprawy kolejnictwa muszą znaleźć się na jednym z centralnych miejsc. Nowoczesna kolej to czynnik sprzyjający modernizacji całego państwa, wpływający na pozycję Polski w rankingu cywilizacyjnym. W czasach, gdy tak wielkim międzynarodowym problemem stają się zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka i emisją dwutlenku węgla do atmosfery, musimy pamiętać, że kolej wydziela 30-krotnie mniej zanieczyszczeń niż transport samochodowy. Rozwój nowoczesnej kolei pozwoli nam także pogłębić spójność terytorialną naszego kraju oraz mocniej wpisać się w komunikacyjną sieć europejską.


Mija właśnie dziesięć lat od podjętej w 2001 roku kluczowej reformy kolei. Część ówczesnych decyzji przyniosła pozytywny skutek, wiele też wymaga ponownej refleksji. Społeczeństwo i gospodarka słusznie oczekują poprawy działania kolei. Zależy to przede wszystkim od jakości zarządzania i od pracy firm kolejowych. Rząd powinien nadzorować zmiany zachodzące w spółkach kolejowych oraz inicjować poprawę stanu organizacyjnego i prawnego. Słusznie wzmocniono funkcje regulacyjne.


Warto, aby dla dobra polskich kolei połączyli swoje wysiłki wszyscy, którym zależy na ich pomyślnej przyszłości. Dotyczy to finansowania infrastruktury i usług publicznych przez państwo oraz samorządy. Dotyczy to sprawności procesu inwestycyjnego, w tym również jego uwarunkowań środowiskowych. Wielką szansą jest następna perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Unia przywiązuje dużą wagę do kolejnictwa, będziemy mieli sposobność wpisać się w tę strategię. Trwa proces zakupu nowoczesnego taboru dla InterCity. Toczą się prace nad polską Koleją Dużych Prędkości. To przedsięwzięcia, które zasługują na wsparcie UE, aby nasza sieć kolejowa odgrywała istotną rolę w transporcie europejskim.


Jestem przekonany, że ekspercka wiedza i zawodowe doświadczenie tak licznych uczestników tego Kongresu pomoże rozwiązywać problemy polskiego kolejnictwa. Chciałbym złożyć wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej debaty. Życzę Państwu owocnych obrad, życzę skutecznych recept, które sprawią, że polska kolej będzie na powrót przedmiotem naszej wspólnej dumy.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.