przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 19 listopada 2011

List prezydenta na koncercie "Serce za serce"

Organizatorzy i Uczestnicy koncertu „Serce za Serce”
w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu
z okazji 20-lecia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii
im. prof. Zbigniewa Religi

 

Szanowni Państwo

 

 


Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym do zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca na koncert „Serce za Serce”. Z okazji jubileuszu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi pragnę złożyć wyrazy uznania i podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które w ciągu minionych 20 lat wspierały działalność tej wspaniałej placówki.

Zasług Fundacji dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia nie sposób przecenić. Można je mierzyć przede wszystkim setkami ciężko chorych osób, które dzięki pracy i wysiłkom Fundacji mogą być dzisiaj z nami. To prowadzone przez Państwa innowacyjne programy badawcze – te bardzo już zaawansowane, jak Polskie Sztuczne Serce, a także znajdujące się na etapie projektu, jak system wspomagania serca dla dzieci Religa-PED i eksperymentalny robot kardiochirurgiczny Robin Heart. Wreszcie trzeba docenić pracę szkoleniową i ofertę stypendialną Fundacji, które przyczyniły się do udoskonalenia wiedzy i umiejętności krajowych i zagranicznych specjalistów w zakresie leczenia chorób serca. Przede wszystkim jednak Państwa działalność stała się impulsem do intensywnego rozwoju polskiej kardiochirurgii, która uchodzi dziś za jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin światowej medycyny.

W tym wyjątkowym dniu nasze myśli kierują się do współzałożyciela i głównego twórcy, a obecnie patrona Fundacji – śp. Profesora Zbigniewa Religi. Poczytuję sobie za zaszczyt, iż miałem okazję wielokrotnie spotykać się i współpracować z tym wybitnym kardiochirurgiem-transplantologiem, człowiekiem wielkiego formatu. Bo był to człowiek wielkiego formatu. Miał wyraziste poglądy, które wyznawał w sposób niezakłamany – nie dla popularności. Był życzliwy i sprawiedliwy. We wszystkim, co robił, zawsze kierował się w pierwszym rzędzie względem na dobro bliźnich – tak poszczególnych pacjentów, jak też całego społeczeństwa. Obecność takich osób, jak Profesor, i w sferze naukowej, i w życiu publicznym Polski nie jest zjawiskiem częstym, bo też i takich ludzi nie ma wielu. Tym bardziej powinniśmy dbać o przechowanie pamięci o Nim – i cieszę się, że Państwa Fundacja dokłada tutaj wielu starań.

Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym ogromnie ważnym kontekście działalności Profesora Religi. Było nim samo miejsce – Śląsk. Nie wywodził się stąd, przybył tutaj późno, bo w 1984 roku. Ale sposób, w jaki wypełniał swoje obowiązki, Jego rzetelność, poświęcenie, stałe dążenie do pogłębiania własnej biegłości lekarskiej – wszystko to czyniło Go bardzo bliskim mieszkańcom tej ziemi. Otoczony ludźmi przepełnionymi szacunkiem dla swojej zazwyczaj ciężkiej pracy, bez trudu odnajdywał z nimi wspólny język. Jego przykład dowodzi głębokiej wspólnoty wartości, która ściśle łączy Śląsk z tym, co w Polsce najlepsze.
Zobacz także: Odznaczenia podczas koncertu „Serce za serce”
Od tamtej pory, gdy Profesor rozpoczął swoją pracę w Zabrzu, minęło już 27 lat. Od założenia przezeń Fundacji – lat 20. W tym czasie wiele zmieniło się i w regionie, i w całym kraju; nade wszystko polepszył się los osób z chorobami serca, co bez wątpienia stanowi zasługę Profesora oraz Jego współpracowników. Jednak wiele pozostaje nadal do zrobienia, szczególnie w dziedzinie transplantologii. Dlatego z okazji dzisiejszego zakończenia jubileuszowych obchodów pragnę – nomen omen – z całego serca życzyć Państwu, by Fundacja mogła coraz intensywniej i efektywniej pracować, niosąc nadzieje na zdrowie i życie i przyczyniając się do dalszego rozwoju kardiochirurgii w Polsce i na świecie.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.