przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 listopada 2011

List prezydenta do arcybiskupa Damiana Zimonia

Prezydent Bronisław Komorowski w liście do odchodzącego na emeryturę abpa Damiana Zimonia podkreślił, że pełnił on posługę biskupią w ćwierćwieczu obfitującym w przełomowe dla ojczyzny i Kościoła wydarzenia. List - podczas niedzielnych uroczystości w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla - odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński:

 

 


Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup
Damian Zimoń
Metropolita Katowicki

 

 

 

 

dobiega końca prawie 26-letni czas posługi Księdza Arcybiskupa jako ordynariusza katowickiego.

 

Było to ćwierćwiecze obfitujące w przełomowe wydarzenia w historii naszej Ojczyzny i Kościoła. Szczególnie w tym okresie potrzeba nam było czytelnych drogowskazów moralnych, opinii i wskazówek ludzi cieszących się autorytetem, budzących zaufanie swoją postawą osobistą, słowem i czynem zaangażowanych po stronie wartości, które legły u podstaw historycznych sukcesów naszego narodu.

 

Jedną z takich osobistości, którzy na mocy decyzji błogosławionego Jana Pawła II otoczyli duchową opieką wiernych w Polsce, jest właśnie Ksiądz Arcybiskup. Powierzono Ekscelencji Jego rodzinny Górny Śląsk – ziemię patriotów, bohaterów walk o polskość i suwerenną Rzeczpospolitą, ludzi słynących z ciężkiej i rzetelnej pracy, wysoko ceniących tradycje chrześcijańskie, rodzinne i regionalne. Pod rządami Ekscelencji diecezja, a następnie archidiecezja katowicka pozostała wierna temu dziedzictwu. Wypowiedzi Księdza Arcybiskupa jako niezwykle cenionego i szanowanego hierarchy Kościoła, teologa i wykładowcy, publicysty, członka
Rady Stałej i Rady Ekumenicznej Konferencji Episkopatu Polski, a także jako światłego, zatroskanego o dobro naszej Ojczyzny obywatela zawsze były i z pewnością nadal będą pobudzać do patriotycznej i religijnej refleksji.

 

Dziękując za lata gorliwej służby śląskiemu Kościołowi i Polsce życzę Ekscelencji radości z obfitych owoców pracy duszpasterskiej, pełni sił ducha i ciała oraz wszelkich potrzebnych łask Bożych.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.