przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 grudnia 2011

List Prezydenta RP z okazji Barbórki w Katowicach

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości barbórkowych
w Wyższym Urzędzie Górniczym
w Katowicach

 Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystej akademii barbórkowej Wyższego Urzędu Górniczego. Pragnę serdecznie podziękować Państwu za całoroczną, odpowiedzialną i niełatwą pracę. Dzień Górnika jest również Państwa świętem – bez Państwa codziennego wysiłku, profesjonalizmu i stanowczych interwencji trudno wyobrazić sobie właściwe funkcjonowanie i rozwój polskiego przemysłu wydobywczego.

 

Mówiąc o przemyśle górniczym, nie można ograniczać się do zagadnień technologii. Należy pamiętać przede wszystkim o człowieku-górniku, który wykonuje swoją pracę nierzadko z narażeniem zdrowia, a nawet życia. Niestety, również w mijającym roku nie zabrakło incydentów, które nie pozwoliły zapomnieć o tym, jak trudny i niebezpieczny jest to zawód.


Tragiczne wypadki w kopalniach „Pniówek”, „Murcki-Staszic”, „Knurów-Szczygłowice”, „Janina”, „Bielszowice”, „Krupiński”, „Sobieski”, „Polkowice-Sieroszowice”– przypominały o olbrzymiej roli, jaką odgrywa fachowy nadzór nad organizacją i bezpieczeństwem pracy w górnictwie. Wyrażam nadzieję, że wnioski sformułowane przez uczestników obradującej w tym roku w Wiśle wspólnej konferencji Wyższego Urzędu Górniczego i Stowarzyszenia Inżynierów Techniki Górniczej zostaną jak najszybciej przełożone na konkretne działania wszystkich podmiotów działających w sektorze wydobywczym. Czarne złoto wciąż jest bardzo potrzebne nam wszystkim, całemu naszemu krajowi – przemysłowi i gospodarstwom domowym. Jednak w cywilizowanym świecie nie powinno być miejsca na dążenie do uzyskania zysków każdym kosztem i na podejmowanie zbędnego ryzyka.

 

Raz jeszcze pozdrawiam wszystkich uczestników barbórkowych uroczystości. Życzę wszystkiego, co najlepsze – tak Państwu, jak i Państwa bliskim. Przede wszystkim jednak życzę zadowolenia z wyników Państwa pracy, znakomicie prosperującego, chlubiącego się doskonałymi statystykami dotyczącymi bezpieczeństwa, coraz nowocześniejszego górnictwa polskiego. Szczęść Boże!

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.