przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 6 grudnia 2011

List Prezydenta RP z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia emisji audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości z
okazji 60. rocznicy rozpoczęcia emisji audycji

Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Wrocław
 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników obchodów 60. rocznicy rozpoczęcia emisji audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Dziękuję organizatorom – Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich – za pamięć o instytucji, która odegrała tak istotną rolę w zmaganiach o przywrócenie demokracji i swobód
obywatelskich w naszym kraju.

 

Misją Radia Wolna Europa było przekazywanie prawdy ludziom zniewolonym przez komunistyczny reżim, karmionym oficjalną, kłamliwą propagandą. Dziś, w czasach mediów elektronicznych, trudno wyobrazić sobie, jak ogromne znaczenie miała wówczas możliwość odbierania programów radiowych zza żelaznej kurtyny, przynoszących informacje o rzeczywistej sytuacji w kraju i na świecie. Każdy, kto doświadczył życia w PRL-u, a zwłaszcza nocy stanu wojennego, pamięta godziny spędzane przy odbiorniku radiowym, uważne wsłuchiwanie się w zagłuszaną audycję i wreszcie poczucie satysfakcji, gdy wśród dobiegających z głośnika trzasków udało się usłyszeć „głos wolnej Polski”.

 

Historia Rozgłośni Polskiej RWE to opowieść o ludziach odważnych – działaczach politycznych, dziennikarzach, emigrantach – którzy podejmowali ryzyko, by służyć prawdzie. Współpracownicy sekcji polskiej byli szykanowani przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, otrzymywali pogróżki, organizowane były wobec nich różnego rodzaju prowokacje. Ale tych dzielnych ludzi trudno było złamać, skoro przez wiele lat na ich czele stał legendarny kurier z Warszawy: Jan Nowak-Jeziorański. Dzięki temu wielkiemu Polakowi i jego współpracownikom Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa stałą się integralną częścią naszych zmagań o wolność.

 

Także i dziś są miejsca na świecie, często niedaleko naszych granic, gdzie swobodny dostęp do informacji jest utrudniany. Dlatego misja Radia Wolna Europa nie została jeszcze zakończona, nadal pozostaje ta sama: przynosić ludziom prawdę. Dla mnie, jako działacza opozycji demokratycznej, najważniejszym morałem płynącym ze zwycięstwa Wolnej Europy nad kłamstwem totalitarnego systemu jest przeświadczenie, że prawdy nie da się zatrzymać. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali o ścisłym związku między prawdą i demokracją. Prawda jest jednym z najważniejszych warunków demokracji – tylko równy dostęp do informacji rzetelnej i różnorodnej gwarantuje, że obywatele mogą podejmować w pełni świadome i samodzielne decyzje. Nakłada to na media ogromną odpowiedzialność, bowiem jakość i rzetelność przekazywanych informacji przekłada się ostatecznie na jakość demokratycznego życia publicznego.

 

Raz jeszcze dziękuję organizatorom za przypomnienie tej ważnej rocznicy i dorobku wielkich postaci związanych z Radiem Wolna Europa. Życzę Państwu ciekawych dyskusji w doborowym gronie zaproszonych panelistów oraz wielu wzruszających wspomnień.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.