przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 5 stycznia 2012

Uroczystości poświęcone pamięci ppłk. Zygmunta Szadkowskiego

Minister Maciej Klimczak na uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk Zygmunta Lechosława Szadkowskiego   |   Minister Maciej Klimczak na uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk Zygmunta Lechosława Szadkowskiego Minister Maciej Klimczak na uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk Zygmunta Lechosława Szadkowskiego Minister Maciej Klimczak na uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk Zygmunta Lechosława Szadkowskiego Minister Maciej Klimczak na uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk Zygmunta Lechosława Szadkowskiego Minister Maciej Klimczak na uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk Zygmunta Lechosława Szadkowskiego

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak wziął w czwartek udział w uroczystości 100. rocznicy urodzin ppłk. Zygmunta Lechosława Szadkowskiego. Minister uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie i odczytał list Prezydenta RP:

 

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy
poświęconej harcmistrzowi
Zygmuntowi Szadkowskiemu

 


Szanowni Państwo!

 

Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników dzisiejszej uroczystości oraz podziękować za tę wspaniałą inicjatywę. Spotkaliśmy się dziś w tym miejscu, aby uczcić pamięć Zygmunta Szadkowskiego – wybitnego Polaka, harcerza, żołnierza i polityka – który poprzez ofiarną pracę na rzecz Ojczyzny strzegł jej nadrzędnych wartości oraz niezbywalnych praw.

 

Biografia harcmistrza Zygmunta Szadkowskiego może być dla nas niezwykłą lekcją najnowszej historii Polski. Należał on do pokolenia działaczy państwowych, które przebyło długą drogę, począwszy od okresu dwudziestolecia, przez II wojnę światową aż po czasy powojenne. Wrzesień 1939 roku zastał go w Konsulacie RP na Łotwie. Kolejne etapy jego życia to wyjazd do Francji, wstąpienie w szeregi Armii Polskiej i pobyt na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie rozwijał swą działalność w Związku Harcerstwa Polskiego, z którym związany był od dzieciństwa. Po wojnie zdecydował się na londyńską emigrację – był ministrem rządu RP na uchodźstwie, współpracował też z Radiem Wolna Europa.

 

Te imponujące dokonania i przejawy patriotycznego zaangażowania zawiera historia jednego człowieka. Opowieść o losach Zygmunta Szadkowskiego, skłaniając nas do zadumy i refleksji nad ludzkimi wyborami, uświadamia wagę idei konstytuujących niepodległy byt państwowy. To także przykład konsekwentnej wierności wyznawanym ideałom i zasadom.

 

Historia wciąż stawia przed nami różne wyzwania. I choć czasem pojawia się wiele rozwiązań, to nie zawsze wiemy, którą drogą podążyć. Jak połączyć indywidualne skłonności człowieka z myślą o dobru wspólnym? Wierzę, iż przypomnienie postaci Zygmunta Szadkowskiego, przypomnienie zasad, którymi kierował się w życiu, przyczyni się do kształtowania wzorca mądrych i odpowiedzialnych zachowań w służbie dla Ojczyzny i społeczeństwa. Wzorca, z którego korzystać będziemy my, współcześni, a także przyszłe pokolenia Polaków.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.