przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 14 stycznia 2012

List Prezydenta RP na uroczystości w Gimnazjum w Barcicach

Uczestnicy ceremonii nadania

Gimnazjum w Barcicach

imienia porucznika Andrzeja Buchmana ps. „Korsak”

 

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Szanowny Panie Burmistrzu!

Szanowny Panie Pośle!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości nadania Gimnazjum w Barcicach imienia porucznika Andrzeja Buchmana „Korsaka”. Składają dziś Państwo hołd swemu bohaterskiemu krajanowi i pielęgnują pamięć o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę.

 

Porucznik Andrzej Buchman, pseudonim „Korsak”, żołnierz Armii Krajowej, to jeden z tych, którzy stanęli na rozkaz Ojczyzny, walcząc w szeregach Polski Podziemnej. A jednocześnie to postać bliska mieszkańcom Barcic – człowiek, który tutaj się urodził, wychował i kształcił. Żołnierski mundur przywdział jeszcze w okresie przedwojennym. Podczas wojny i okupacji, w czasie najcięższej próby, nie zawahał się służyć Ojczyźnie z najwyższym poświęceniem, aż po ofiarę z życia. Był oficerem legendarnej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Brał udział w trudnych i niebezpiecznych działaniach organizacji „Wachlarz”. Zdradzony i wydany Niemcom, zginął z rąk okupantów. Na zawsze zachowujemy w pamięci jego patriotyzm, męstwo i ofiarność. Od dzisiaj, jako patron miejscowego Gimnazjum, w sposób szczególny staje się wzorem Polaka, a jego postać utrwala się w sercach i umysłach uczniów szkoły i całej społeczności Barcic.

 

Cieszę się z decyzji władz samorządowych, nauczycieli, rodziców i uczniów. To symbol łączności między historią a współczesnością; między pokoleniami Polaków, którzy musieli walczyć, cierpieć i ginąć w obronie niepodległości, a tymi generacjami, które dla dobra Polski mogą dziś rozwijać swoje umiejętności i talenty. Takie również przesłanie zawiera się w biografii Franciszka Świebockiego – kierownika barcickiej szkoły, uczestnika niepodległościowej konspiracji, który był więziony i zginął w hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Jest on patronem drugiej placówki wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Barcicach. Przeżywają dziś Państwo wielką uroczystość, jaką jest wręczenie obu szkołom sztandarów.

 

W tej wyjątkowej chwili chciałbym złożyć wyrazy uznania wszystkim, którzy tutaj, w Barcicach i na ziemi starosądeckiej – tak bardzo wpisanej w polskie dzieje – kultywują pamięć o bohaterach naszej historii. Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Barcicach życzę, aby ta pamięć była dla Państwa stałym zobowiązaniem, inspiracją i zachętą. Aby przesłanie historii było Wam pomocne w życiowych decyzjach i wyborach, dodawało siły i ufności, prowadziło do sukcesów. Życzę wszelkiej pomyślności i raz jeszcze serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.