przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 27 stycznia 2012

List prezydenta z okazji VII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Organizatorzy i uczestnicy obchodów
VII Międzynarodowego Dnia Pamięci
o Ofiarach Holocaustu w Warszawie
 
 

Szanowni Państwo!

 

Dzięki inicjatywie Organizacji Narodów Zjednoczonych już po raz siódmy w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau spotykamy się przy warszawskim Pomniku Umschlagplatz, by w sposób szczególny uczcić pamięć ofiar Holokaustu.


Na ulicach miasta zabrzmią dzisiaj nazwiska pomordowanych, przestrzenie dawnego getta przemierzać będzie pusty tramwaj z gwiazdą Dawida, a w oknach domów zapłoną świece.


Tak właśnie Warszawa wspomina swoich przedwojennych żydowskich mieszkańców i przeszło sto tysięcy osób przesiedlonych z miejscowości w całej Europie do warszawskiego getta; wspomina wszystkich Żydów, którzy stracili życie w wyniku zaplanowanej nazistowskiej zbrodni.

 

Wkrótce minie już 70 lat, odkąd w trakcie wielkiej akcji deportacyjnej z tego miejsca ponad 300 tysięcy Żydów wywieziono na śmierć w komorach gazowych Treblinki. Dwa pokolenia – to z perspektywy prawie każdego człowieka większość jego życia. Ale w dziejach narodów i państw – to ledwie chwila, w ciągu której rany zadane społecznościom ledwie zdążają się zabliźnić. Pamięć wielu żyjących przechowuje twarze bliskich, znajomych, sąsiadów, których zabrakło, którzy zginęli. Ten brak i tę pamięć w jakiś sposób odczuwa
każdy mieszkaniec stolicy oraz wielu innych miast i miasteczek w całej Polsce, w których tkance po dziś dzień widnieje wielka społeczna i kulturowa wyrwa, uczyniona brutalnymi rękami niemieckich okupantów.

 

Nigdy nie zdołamy przywrócić świata, który uległ Zagładzie. Winniśmy jednak pielęgnować pamięć o nim – jako przestrogę na przyszłość, a zarazem jako część naszego wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa. W najbardziej podstawowym odruchu naszego człowieczeństwa jesteśmy winni naszą pamięć wszystkim ofiarom Shoah, wszystkim ofiarom wojny.

 

Cześć ich pamięci!

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.