Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 29 stycznia 2012

List Prezydenta RP z okazji gali zamknięcia obchodów Roku Jana Heweliusza w Polsce

Uczestnicy

Uroczystej Gali Zamknięcia Obchodów

Roku Jana Heweliusza w Polsce

Gdańsk
 
 

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanowni Państwo!

 

Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia uczestnikom uroczystości wieńczącej Obchody Roku Jana Heweliusza w Polsce. W 400-lecie urodzin jednego z największych astronomów XVII wieku i najsłynniejszego obywatela Gdańska uczciliśmy jego pamięć.


Przywołaliśmy wspaniałą intelektualną i cywilizacyjną spuściznę, jaką zapisał w dziejach  swojego rodzinnego miasta. Blisko 400 naukowych, edukacyjnych i kulturalnych przedsięwzięć jubileuszowych stało się dowodem, że to dziedzictwo również dzisiaj porusza i inspiruje wielu współczesnych gdańszczan, mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski. Było dla mnie prawdziwą satysfakcją sprawować patronat
nad tym doniosłym wydarzeniem.

 

Trudno nie być pod wrażeniem dokonań Jana Heweliusza. To wielki uczony europejski; badacz kosmicznego uniwersum, który na trwałe wzbogacił ludzką wiedzę o świecie. To człowiek, który utrzymywał kontakty naukowe z najznakomitszymi umysłami swojej epoki. To zarazem wielki gdańszczanin; miejski radny zaangażowany w sprawy swej społeczności, odnoszący sukcesy przedsiębiorca.

 

Cieszę się, że rok poświęcony pamięci uczonego stał się zarazem okazją do promocji tego wyjątkowego miasta. Jest ono symbolem zarówno naszej obecności nad Bałtykiem, jak i tradycji otwarcia na świat, współistnienia i dialogu wielu narodów i kultur. Niejednokrotnie właśnie tu kształtowała się historia Polski, historia całej Europy. Razem z opowieścią o Janie Heweliuszu Gdańsk ma także do przekazania swoje własne, unikatowe przesłanie – pouczającą lekcję, która płynie z gdańskiej przeszłości i współczesności.

 

Pragnę serdecznie podziękować i złożyć wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu ogromnego, ambitnego przedsięwzięcia, jakim były Obchody Roku Jana Heweliusza. Dzięki inicjatywom i talentom organizacyjnym tak wielu społeczników i ludzi dobrej woli, władz Gdańska, instytucji, firm i organizacji pozarządowych – ze wszystkich wydarzeń Roku Jana Heweliusza zaczerpnęło wiedzę, pożytek i radość ponad 600 tysięcy osób w całym kraju, a sześć milionów odbiorców mogło w nich uczestniczyć za pośrednictwem różnych publikacji i Internetu. Serdecznie gratuluję Państwu tych osiągnięć.

 

Rok Heweliuszowski okazał się hołdem godnym swego bohatera. Dobrze przysłużył się polskiej nauce i kulturze, rozsławił Gdańsk i Rzeczpospolitą. Za to wszystko składam gorące podziękowanie, które w sposób szczególny kieruję do Pana Prezydenta Miasta Gdańska. Myślę, że wszyscy Państwo, zgromadzeni w Dworze Artusa, mają prawo do wielkiej dumy i satysfakcji.

 

Poleć znajomemu