Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 lutego 2012

List Prezydenta RP z okazji 92. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

Minister Sławomir Rybicki na uroczystości rocznicy Zaślubin Polski z Morzem (fot. W. Grabbe)

Minister Sławomir Rybicki na uroczystości rocznicy Zaślubin Polski z Morzem (fot. W. Grabbe)

Podczas uroczystych obchodów 92. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku list prezydenta Bronisława Komorowskiego do uczestników odczytał Sekretarz Stanu Sławomir Rybicki:

 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystych obchodów 92. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego to szczególny dzień – święto polskiego Wybrzeża.

 

Przypomina ono pamiętne wydarzenie, kiedy generał Józef Haller przybył do Pucka, by w symboliczny sposób, w imieniu Rzeczypospolitej objąć w posiadanie bałtyckie wybrzeże. Było to zwieńczenie wysiłków kilku pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z upadkiem Rzeczypospolitej.

 

Wrzucenie w fale podarowanego przez gdańszczan pierścienia stanowiło potwierdzenie powrotu Polski nad morze, ale też swoiste zobowiązanie. Mocą ustaleń traktatu wersalskiego nasz odrodzony kraj otrzymywał bowiem zaledwie skrawek bałtyckiego wybrzeża. II Rzeczpospolita potrafiła jednak tę skromną na nim obecność wykorzystać. Dość przypomnieć o budowie portu i miasta w Gdyni czy też umocnień wojskowych na Helu.

 

Dziś Bałtyk to ważny obszar międzynarodowej współpracy – na niwie gospodarki, kultury i ekologii. Jestem przekonany, że Rzeczpospolita, która z takim trudem odzyskała swoje miejsce nad Bałtykiem, w pełni docenia jego znaczenie. Dziękując Lidze Morskiej i Rzecznej, a także władzom Pucka za pielęgnowanie pamięci o tym doniosłym wydarzeniu naszej historii, życzę wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

 

 

 

Poleć znajomemu