przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 19 lutego 2012

List Prezydenta RP z okazji 555. rocznicy nadania praw miejskich Skierniewicom

Pan
       Leszek Trębski

       Prezydent Miasta Skierniewice
 
       Uczestnicy uroczystości

       555. rocznicy nadania praw miejskich Skierniewicom

 
 

Dostojni Przedstawiciele Władz Miasta!

Szanowni Mieszkańcy Skierniewic!

Szanowni Państwo!
 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystych obchodów 555-lecia nadania praw miejskich Skierniewicom. Z okazji tego pięknego jubileuszu składam wszystkim mieszkańcom i włodarzom miasta moje najlepsze życzenia. Gratuluję również
osobom wyróżnionym dzisiaj za działalność służącą rozwojowi miasta.

 

Dzieje Skierniewic zawsze wiązały się z losami całej naszej Ojczyzny. Jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich odgrywały rolę ważnego ośrodka miejskiego już w czasach I Rzeczypospolitej. Patronat metropolitów przyczynił się do rozkwitu miasta,
a ostatnim z arcybiskupów rezydujących w skierniewickim Pałacu Prymasowskim był sam Ignacy Krasicki. To właśnie tutaj tworzył swoje słynne fraszki i bajki.

 

W późniejszych, porozbiorowych losach Skierniewic okresy pomyślności przeplatały się z czasami zastoju. Miastu sprzyjało jednak jego centralne położenie. Utworzony tu węzeł kolejowy i rozwijający się od XIX wieku przemysł odbudowały pozycję Skierniewic.
Na szczególne podkreślenie zasługuje odwaga mieszkańców miasta podczas II wojny światowej i udział Skierniewiczan w ruchu oporu. Za to zaangażowanie i patriotyczne poświęcenie wielu mieszkańców zapłaciło najwyższą cenę.

 

Dziś, w wolnej Polsce, Skierniewice są przykładem dynamicznie się rozwijającego, coraz bardziej nowoczesnego miasta. Wielką rolę odgrywają dla polskich nauk ogrodniczych działające tu Instytut Ogrodnictwa oraz Stacja Doświadczalna Wydziału Rolnictwa i Biologii warszawskiej SGGW, co w kontekście rosnącej w Europie świadomości ekologicznej ma niebagatelne znaczenie. Skierniewice, dbając o przemyślaną strategię rozwoju i modernizując miejską infrastrukturę, nie zapominają zarazem o swojej dumnej historii. Potrafią się nią szczycić i pielęgnować tradycje sięgające XIV wieku.

 

Wszystko to pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość miasta. Raz jeszcze gratulując władzom i mieszkańcom jubileuszu, życzę, aby kolejne lata były dla miasta szczęśliwe, przynosząc jego dalszy rozwój i wzrost zamożności. Wszystkim mieszkańcom Skierniewic życzę zdrowia, powodzenia w życiu osobistym i zawodowym oraz wszelkiej pomyślności dla Państwa rodzin i bliskich.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.