przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 18 sierpnia 2010

Kondolencje po śmierci Zofii Korbońskiej

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Korbońskiej, która zmarła w Waszyngtonie w dniu 16 sierpnia 2010 roku, wielkiej patriotki, weteranki Armii Krajowej, wybitnej działaczki Polonii Amerykańskiej, wdowy po Stefanie Korbońskim współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego, szefie Kierownictwa Walki Cywilnej Armii Krajowej.


W czasie wojny była najbliższą współpracownicą męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. W czerwcu 1945 roku została aresztowana wraz z mężem przez NKWD, zwolniono ją po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Kiedy Stefanowi Korbońskiemu w 1947 roku groziło aresztowanie uciekła wraz z nim do Szwecji a potem do USA.


Na emigracji pracowała ponad 40 lat w sekcji polskiej Głosu Ameryki , działała także w Kongresie Polonii Amerykańskiej i Fundacji im. Jana Pawła II. Była współzałożycielką Fundacji im. Stefana Korbońskiego.Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku często przyjeżdżała do Polski. W 2006 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu jej znamienitych zasług i niestrudzonej pracy na rzecz niepodległości Polski odznaczył Zofię Korbońską Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Pozostanie dla nas na zawsze wzorem patriotyzmu. Niech spoczywa w pokoju. Cześć Jej Pamięci.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.