przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 marca 2012

List prezydenta z okazji obchodów 10-lecia Uniwersytetu Łódzkiego

Jego Magnificencja
Profesor Paweł Górski
Rektor
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Organizatorzy i Uczestnicy uroczystych obchodów
10-lecia Uczelni
 
 

Magnificencjo Panie Rektorze,

Dostojny Senacie,

Drodzy Studenci,

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystych obchodów 10-lecia utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Składam jubileuszowe gratulacje oraz wyrazy uznania dla dorobku naukowego i dydaktycznego Państwa Uczelni.

 

Czerpią Państwo z tradycji i bogatych doświadczeń połączonych przed dekadą dwóch łódzkich szkół wyższych – Akademii Medycznej i Wojskowej Akademii Medycznej.


Powstała w ten sposób jedna z największych w Polsce placówek kształcących cywilnych i wojskowych teoretyków oraz praktyków medycyny. Zdobywaniu wiedzy i umiejętności praktycznych służy tu nie tylko rozbudowane zaplecze kliniczne, lecz także dobrze rozwinięta infrastruktura dydaktyczna. Jej ważnym elementem będzie otwierane dzisiaj
Centrum Dydaktyczne, zaliczane do największych tego rodzaju inwestycji w Łódzkiem.


Przyszli lekarze, stomatolodzy i farmaceuci mogą korzystać z utworzonej we współpracy z bibliotekami naukowymi Łódzkiej Regionalnej Biblioteki Cyfrowej CYBRA, zaś w przyszłym roku Elektroniczny System Obsługi Studenta ma być uzupełniony o indeks elektroniczny. Znakiem czasu są również oferowane przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi kursy szkolenia ciągłego w formie szkoleń internetowych. Współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny OPERACJA SUKCES – wprowadzony na Wydziale Lekarskim unikalny model kształcenia, uwzględniający potrzeby współczesnej gospodarki opartej na wiedzy – to także przedsięwzięcie bardzo udane, godne swej nazwy.

 

Warto jednak pamiętać, że studia wyższe to nie tylko zdobywanie wiedzy. Znakomity psychiatra i wybitny humanista, profesor Antoni Kępiński, pisał: Medycyna zawsze pozostanie sztuką, gdyż lekarze będą mieć do czynienia z indywidualnym, zróżnicowanym człowiekiem, a nie z uogólnionym modelem.


Cieszy więc, że studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zyskują nie tylko najaktualniejszą wiedzę medyczną, ale również mogą obserwować i uczyć się, czym jest lekarska sztuka. Przekazywany z pokolenia na pokolenie etos pracy naukowej, ofiarnej służby drugiemu człowiekowi i nieustępliwej walki z chorobą i śmiercią to bodaj najcenniejsze dobro, którym dzielą ze swoimi studentami wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


Życzę wszystkim Państwu głębokiej satysfakcji z pielęgnowania tej chlubnej tradycji oraz jeszcze wielu okazji do wspólnego świętowania podczas kolejnych jubileuszy Państwa Alma Mater. Raz jeszcze gorąco pozdrawiam.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.