Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 kwietnia 2012

List prezydenta z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!


Już niedługo będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań.


Pamiętajmy, że to nasi przodkowie uchwalili pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Czerpiąc inspirację z najważniejszych intelektualnych dokonań epoki, stworzyli nowoczesny dokument, który miał sprostać wielkim wyzwaniom politycznej rzeczywistości. Dlatego Konstytucja 3 maja pozostaje niezmiennie symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej. Pamiętajmy również o naszym biało-czerwonym sztandarze, który towarzyszył i towarzyszy Polakom we wszystkich najważniejszych chwilach — zarówno tych historycznych, jak i współczesnych.


Jestem przekonany, że w wielu polskich szkołach rozpoczęły się już przygotowania do uroczystości z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Zależy mi bardzo, aby tym ważnym dla nas wszystkich dniom towarzyszyło mniej patosu, a więcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami nowoczesnego patriotyzmu. Chciałbym, aby w każdej polskiej szkole 2 i 3 maja były okazją nie tylko do akademii czy okolicznościowych przemówień, lecz także do poszukiwania takich form świętowania, które trafią do serc i przekonań uczniów.


Podobnie jak w ubiegłym roku, szczególnie mocno zachęcam do wspólnego przygotowywania biało-czerwonych kotylionów — zarówno w szkołach, jak i w domach, wspólnie z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami. Pragnąłbym, żeby ten widoczny element przywiązania do naszych narodowych barw nosiło jak najwięcej z nas. Już niedługo odpowiednią instrukcję przygotowania kotylionów będzie można znaleźć na stronie www.prezydent.pl.


Apeluję też o wywieszanie flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom zostanie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas, Polaków, na przestrzeni wieków.


Jednocześnie pragnę podziękować za wszystkie zdjęcia i serdeczne listy nadesłane po ubiegłorocznej „Majówce z Polską". Cieszę się, że tak wiele osób wzięło w niej udział. Zachęcam, by także w tym roku w ten prawdziwy festiwal polskości znów włączyło się jak najwięcej miejscowości i szkół.


Gorąco pragnę, aby szkolne uroczystości były okazją do wyrażenia nowocześnie pojmowanego patriotyzmu. Jednym słowem: liczę również na Wasze oryginalne i kreatywne projekty edukacyjne i obywatelskie. Liczę, że sami uczniowie będą zgłaszali i realizowali swoje pomysły na radosne świętowanie. Liczę na najlepiej pojętą rywalizację miedzy szkołami.


Wszyscy zadbajmy o to, aby majowe dni były radosną „Majówką z Polską".

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu