Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 28 kwietnia 2012

List prezydenta na pogrzebie Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi

Uczestnicy
uroczystości pogrzebowych
śp. Księdza Biskupa Jana Bernarda Szlagi

 

 

Eminencje i Ekscelencje!
Czcigodni Kapłani!
Szanowni Państwo!

Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księdza Biskupa Jana Bernarda Szlagi, pierwszego ordynariusza diecezji pelplińskiej. Żegnamy dzisiaj wspaniałego duszpasterza, organizatora i działacza społecznego, znakomitego uczonego, patriotę zatroskanego o sprawy wspólnoty narodowej i lokalnej, a przede wszystkim świadka żywej wiary i poświęcenia w służbie Bogu i bliźnim.

Posługa kapłańska i biskupia Zmarłego jest przykładem, jak realizować swoje życiowe powołanie – szczerze, z pasją, z pełnym osobistym zaangażowaniem. Ukształtowana w domu rodzinnym i w pelplińskim seminarium duchownym głęboka wiara motywowała świętej pamięci Biskupa Szlagę, aby jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki, by nie unikać trudnych wyzwań, lecz stawiać im czoło skutecznie i kompetentnie. Doceniali to zarówno Jego nauczyciele, jak i uczniowie i studenci, Jego przełożeni i podwładni, koledzy uczeni i wierni diecezjanie. Zawsze gotowy radzić, pomagać i działać, chętnie i umiejętnie dzielił się swoją wiedzą ze studentami KUL oraz z młodzieżą z Pelplina, Gdańska, Torunia i innych miast. Jako biblista oraz członek Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski włączał się także w dialog ekumeniczny. Okres posługi duszpasterskiej Biskupa Jana Szlagi w diecezji pelplińskiej uznać można za historyczny nie tylko dlatego, że Zmarły otwiera poczet ordynariuszy tej młodej, utworzonej przed dwudziestoma laty diecezji. Jako owoce Jego ojcowskiej troski, talentów organizacyjnych i apostolskiego zapału pozostaną diecezjalne wydawnictwo i rozgłośnia radiowa, sprawna kościelna administracja, szkoły katolickie, inicjatywy takie jak Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami i odnowione zabytki. Ale przede wszystkim będą to dobre wspomnienia i serdeczne uczucia w sercach Jego braci w biskupstwie, kapłanów oraz wdzięcznych diecezjan.

Wyrazem uznania państwa polskiego za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, zasługi w działalności duszpasterskiej i zaangażowanie w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym było przyznanie Księdzu Biskupowi Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Dziś, wraz ze wszystkimi zebranymi na uroczystościach pogrzebowych, pragnę z wdzięcznością i szacunkiem pożegnać świętej pamięci Biskupa Jana Szlagę. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu