przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 13 maja 2012

List na obchodach 730-lecia nadania praw miejskich miastu Opatów

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów 730-lecia
nadania praw miejskich miastu Opatów


Szanowny Panie Burmistrzu!
Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Opatów!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam uczestników i organizatorów uroczystych obchodów 730 rocznicy nadania praw miejskich dla Opatowa. To doniosłe wydarzenie, które przywołuje bogatą historię miasta i umacnia wspólnotową więź jego mieszkańców. Z okazji tego świetnego jubileuszu, składam Panu Burmistrzowi, władzom samorządowym i całej społeczności Opatowa gratulacje oraz najlepsze życzenia pomyślności.

Opatów, jedno z najstarszych miast ziemi sandomierskiej i Małopolski, wyraziście wpisane jest w dzieje naszej Ojczyzny. Już u samych początków polskiej państwowości istniał tu gród warowny i osada. Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim, nadany przez krakowskiego księcia Leszka Czarnego w 1282 roku, otworzył miejscowości nowe możliwości rozwoju. Wiele razy w ciągu wieków Opatów przyciągał uwagę swoimi osiągnięciami, a jego mieszkańcy składali liczne dowody patriotyzmu, cnót obywatelskich i gospodarności.

Za czasów I Rzeczypospolitej miasto było ważnym ośrodkiem politycznym. Przez stulecia odbywały się tutaj sejmiki województwa sandomierskiego, a najświetniejsze rody magnackie przyczyniały się do rozbudowy miejskiego potencjału. Bywał też Opatów oraz okoliczne ziemie terenem zaciętych walk w obronie wolności i niepodległości. Tak działo się w czasie powstań listopadowego i styczniowego – właśnie tutaj, na przełomie 1863 i 1864 roku, stoczona została największa i ostatnia już powstańcza bitwa. Także w okresie II wojny światowej niezwykle aktywne było tu polskie podziemie niepodległościowe. Śmiałe odbicie więźniów z opatowskiego więzienia przez oddział partyzancki „Jędrusie” przy współudziale miejscowej partyzantki AK przeszło do historii polskiego oręża.

Teraźniejszy Opatów zachwyca wspaniałymi zabytkami – romańską kolegiatą św. Marcina, renesansową bramą miejską, kościołom i klasztorem Bernardynów – a także ambitnymi dążeniami, aby intensywnie rozwijać turystykę. Dzisiejsze widowisko historyczne „Wjazd Leszka Czarnego do Opatowa – nadanie praw miejskich” staje się wydarzeniem gromadzącym mieszkańców, a także licznych turystów, zafascynowanych dziejami tego pięknego miasta. Kolejne jubileuszowe wydarzenia – konferencje naukowe, wystawy, koncerty i inscenizacje pozwolą jeszcze bliżej poznać historię Opatowa i zapamiętać jubileusz jako głębokie, wspólne przeżycie. Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak interesujących obchodów. Życzę całej Państwa społeczności kolejnych osiągnięć na miarę niezwykle bogatej tradycji, życzę dumy i satysfakcji z rozwoju miasta. Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam uczestników dzisiejszej uroczystości, wszystkich mieszkańców miasta i gminy Opatów.

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.