przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 maja 2012

List Prezydenta RP do uczestników uroczystości pogrzebowych Yoshiho Umedy

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

Yoshiho Umedy

 
 
Droga Agnieszko!

Drodzy Bliscy i Przyjaciele Yoshiho!

Szanowni Państwo!
 

Żegnamy dzisiaj jednego z najlepszych synów Polski – wielkiej, wielonarodowej Rzeczypospolitej tych, którym droga jest wolność, sprawiedliwość, szacunek i otwartość wobec drugiego człowieka. Właśnie taki był Yoshiho Umeda – rodem Japończyk, sercem Polak, nasz wypróbowany Przyjaciel, jeden z wybitnych uczestników pokojowej rewolucji Solidarności. Znakomity organizator, zawsze uczynny, ujmująco uśmiechnięty, wspaniały dyskutant i erudyta, położył liczne zasługi dla polskiej kultury, relacji polsko-japońskich, dla rozwoju i wdrażania technologii przyjaznych środowisku.

 

Rozmiłowany w polskiej literaturze i historii, wkrótce po studiach na Uniwersytecie Warszawskim zaangażował się w działalność opozycyjną. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, był doradcą Regionu Mazowsze i reprezentantem Solidarności na Azję, zajmował się finansami Związku. Brał udział w tworzeniu programu Solidarności podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku, redagował rozpowszechniane na taśmie magnetofonowej audycje Radia Solidarność. To on przekazał Radiu Wolna Europa strajkowe postulaty stoczniowców. W stanie wojennym wydalony z Polski, w trakcie kilkuletniej rozłąki z żoną
i dziećmi organizował pomoc zagraniczną dla Solidarności z terenu Francji, Belgii i Japonii, zakładał Centrum Informacji Polskiej w Tokio. Był oddanym rzecznikiem sprawy polskiej w wolnym świecie. Po powrocie do Polski współtworzył Komitet Obywatelski w Warszawie. Jako prywatny przedsiębiorca zabiegał o inwestycje japońskie w Polsce, był też członkiem Rady Konsultacyjnej Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz założyciel i członkiem Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy. Angażował się w podtrzymanie związków koleżeńskich między ludźmi Solidarności, pielęgnował pamięć o ich zasługach.

 

Yoshiho żył i nieustannie pracował, aby pozostawić świat lepszym, niż go zastał. Tylko niewielu udało się to, w tym stopniu, co Jemu. Na zawsze postanie w naszej pamięci, w naszych sercach.

 

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłego składam wyrazy serdecznego współczucia.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.