Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 maja 2011

List prezydenta z okazji otwarcia Filharmonii Gorzowskiej

Organizatorzy i Uczestnicy

koncertu inaugurującego działalność

Filharmonii Gorzowskiej

w Gorzowie Wielkopolskim

 
 
Szanowni Państwo!
 

Przekazuję słowa serdecznych pozdrowień organizatorom i wszystkim uczestnikom uroczystego koncertu, który inauguruje działalność Filharmonii Gorzowskiej. Ta nowo powstała instytucja
ma szansę w znaczący sposób wzbogacić ofertę kulturalną Gorzowa – miasta dynamicznie się rozwijającego i z dnia na dzień piękniejącego.

 

Dzisiejszy koncert inauguracyjny jest przy tym wydarzeniem o międzynarodowym charakterze, wystąpią na nim bowiem dwa połączone zespoły z Polski i Niemiec – Orkiestra Kameralna Filharmonii Gorzowskiej oraz Państwowa Orkiestra Brandenburgii z Frankfurtu nad Odrą. Organizatorzy uroczystości świadomie nawiązują do faktu, że w tym roku mija dwadzieścia lat od podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami – dokumentu, który położył podwaliny pod przyjazne, realizujące idee pojednania i partnerstwa relacje między obydwoma krajami. Pragnąc uczcić tę rocznicę, Gorzów daje wyraz nowoczesnemu rozumieniu swojej roli jako miasta leżącego nieopodal granicy, która w jednoczącej się Europie winna być postrzegana nie jako bariera, lecz jako przestrzeń bliskiego współdziałania. Gorzów i Frankfurt miały już okazję inicjować wiele wspólnych, europejskich przedsięwzięć, wypracowały więc dobrą tradycję budowania mostów współpracy, do której można teraz nawiązywać.

 

Europejski duch przejawi się dziś także w muzyce – w niezrównanej IX symfonii Ludwika van Beethovena, której finałowa kantatajest przecież oficjalnym hymnem Europy. Na partyturze innego utworu zamieścił niegdyś Beethoven poruszające słowa o swojej muzyce: Z serca – niech znów do serc powraca! Wierzę, że i dzisiaj serca słuchaczy zabiją mocniej, gdy rozlegną się takty IX symfonii. Europejska harmonia urzeczywistni się tego wieczora w wymiarze dosłownym, a wszystko to dzięki otwartości i pomysłowości gorzowian.

 

Nowoczesność myślenia o przyszłości miasta znajduje także wyraz w kreślonych śmiałych planach, w których działalność Filharmonii jest niezwykle ważnym, ale dopiero pierwszym elementem mającego tu powstać Centrum Edukacji Artystycznej. Ten kompleks edukacyjno-kulturalny współtworzyć będą instytucje edukacyjne oraz Dolina Muzyczna – otwarta przestrzeń służąca organizacji plenerowych imprez muzycznych. To ambitne i godne podziwu zamierzenie, świadczące o poważnym, a zarazem twórczym podejściu do spraw kultury, pojmowanej jako potencjał, który może dopomóc w rozwoju miasta i jego mieszkańców, zwłaszcza zaś ludzi młodych.

 

Łączę się z Państwem w nastroju radości i dumy, jaki z pewnością ogarnia dziś wszystkich gorzowian. Życzę słuchaczom wspaniałych wrażeń, a Filharmonii Gorzowskiej wielu jeszcze niezapomnianych koncertów.

 

 

Poleć znajomemu