przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 19 maja 2012

List prezydenta na finał konkursu „Bolesław Prus – w setną rocznicę śmierci pisarza”

 Organizatorzy i Uczestnicy gali finałowej
konkursu historycznoliterackiego
„Bolesław Prus – w setną rocznicę śmierci pisarza”
w Pałacu Staszica w Warszawie
 
 

Panie i Panowie Profesorowie!

Drodzy Młodzi Finaliści!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym do Sali Lustrzanej warszawskiego Pałacu Staszica na galę finałową konkursu historycznoliterackiego „Bolesław Prus – w setną rocznicę śmierci pisarza”.

 

„Pisarz umarł, więc żyć zaczyna” – te słowa, napisane przez krytyka Andrzeja Kijowskiego po odejściu wybitnej powieściopisarki Marii Dąbrowskiej, można z powodzeniem odnieść do Bolesława Prusa. Jego proza bowiem – tak jak poezja Mickiewicza, o której pisał w wierszu Tadeusz Różewicz – „sto lat nas karmi / ten sam chleb / siłą uczucia rozmnożony”. Już współcześni nazywali Bolesława Prusa „Sercem serc” i słowa te wyryli
na jego powązkowskim nagrobku. Mijający czas odsłania zaś przed nami tylko jeszcze dobitniej, jak wielkiego formatu talentem literackim i jak niezwykłą wrażliwością obdarzony był autor Lalki.

 

Samemu doświadczywszy wczesnego osierocenia, klęski powstania styczniowego, w którym brał udział jako młody chłopak, wreszcie trudnych zmagań o byt i własne miejsce w wielkim obcym mieście, jakim była dlań Warszawa, posiadł rzadką zdolność współodczuwania z każdym człowiekiem, zwłaszcza najsłabszym, opuszczonym, potrzebującym pomocy. Był jednocześnie uważnym obserwatorem postaw i zachowań ludzkich, które umiał zrozumieć, choć nie zawsze zasługiwały w jego oczach na usprawiedliwienie.

 

Wszystko to czyni pisarstwo Prusa nadal aktualnym i sądzę, że szczególnie przydatnym w kształtowaniu intelektu i uczuć młodzieży. Cieszy mnie, że konkurs – zorganizowany przez Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Instytut Badań Literackich PAN i Narodowe Centrum Kultury – przybliża uczniom szkół średnich tę wyjątkową postać i dorobek. Powieści, opowiadania i publicystyka Bolesława Prusa kierują naszą uwagę na człowieka w jego wielorakich kontekstach: historycznym, społecznym, a nawet – co podkreślają autorzy najnowszych książek inspirowanych jego twórczością – mistycznym.

 

Prus prowadzi nas także do Polski, jej dziejowego dramatu i fundamentalnych dyskusji. Nie poprzestaje jednak na tym, lecz idzie dalej – ku Europie i światu, pisarskim spojrzeniem obejmując całe uniwersum. Dzisiejsi laureaci konkursu będą mieli szansę podążyć jego śladami w trakcie wyjazdu do Paryża, która to podróż stanowi główną nagrodę w konkursie. Ale ta droga stoi otworem przed każdym. Wyruszyć w nią można zawsze, uchylając okładki książek Prusa – tego najdoskonalszego wehikułu, przenoszącego w przestrzeni i czasie. Gratulując zwycięzcom i finalistom, z serca życzę wszystkim, aby jak najczęściej chcieli Państwo wyruszać na te wspaniałe literackie szlaki.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.