przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 maja 2012

List prezydenta do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego

Jego Ekscelencja

Ksiądz Biskup

Józef Zawitkowski

 
 
Z okazji złotego jubileuszu święceń kapłańskich składam Księdzu Biskupowi serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, niesłabnących sił ducha i obfitego błogosławieństwa Bożego na kolejne lata arcypasterskiej posługi.
 

Mija 50 lat wytężonej i owocnej pracy Księdza Biskupa w winnicy Pańskiej – najpierw jako wikariusz kilku parafii archidiecezji warszawskiej, urzędnik Kurii Metropolitalnej, proboszcz, słuchacz i późniejszy dyrektor Instytutu Muzyki Kościelnej w Aninie, jako autor popularnych modlitewników, poezji, rozważań duchowych, a także pieśni, które rozbrzmiewają dzisiaj wszędzie tam, gdzie gromadzą się na modlitwę polscy katolicy. Już wówczas zasłynął Ekscelencja jako nauczyciel wiary w pełni oddany swojemu posłannictwu, wrażliwy duszpasterz żyjący na co dzień troskami i radościami swoich wiernych, dumny syn polskiej wsi i gorący polski patriota. O swoich ideałach potrafił Ksiądz Biskup nie tylko pięknie mówić, ale też poprzeć je odważnym czynem. Mogą o tym zaświadczyć działacze solidarnościowego podziemia, którym udzielał Ekscelencja schronienia na plebanii w podwarszawskich Gołąbkach. Nie mogła zatem dziwić decyzja błogosławionego Papieża Jana Pawła II, który kapłanowi tak doświadczonemu i utalentowanemu powierzył najpierw urząd biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, a następnie, w roku 1992, diecezji łowickiej.

 

Jesienią 1980 roku głos Księdza Biskupa po raz pierwszy rozległ się jednocześnie w milionach polskich domów. Jestem przekonany, że niejednemu słuchaczowi radiowych homilii, które Ekscelencja zaczął wówczas głosić w stołecznym kościele Świętego Krzyża, przyszedł na myśl biblijny cytat: Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Bo te przecież nienowe, powtarzane przez wieki prawdy o Bogu, o człowieku, o moralnych powinnościach wobec rodziny i wobec Ojczyzny, przekazywał Ekscelencja z uczuciem i osobistym zaangażowaniem,językiem zarazem poetyckim i szlachetnie prostym, nie pozostawiającym nikogo obojętnym. Z tą samą żarliwością i retorycznym kunsztem naucza Ekscelencja również dzisiaj, w wolnej Polsce. W sposób szczególny pragnę podziękować Księdzu Biskupowi za słowa homilii, których dane mi było wysłuchać podczas mszy świętych sprawowanych przez Ekscelencję na cmentarzu wojennym Armii Krajowej w Budach Zosinych, nad mogiłami bohaterskich uczestników bitwy pod Jaktorowem. Ufam, że głos Księdza Biskupa nadal, wciąż z tą samą mocą będzie poruszał serca, budził sumienia oraz nakłaniał do zgodnej, rzetelnej pracy na rzecz naszego wspólnego dobra, dla pomyślnej przyszłości naszej Rzeczypospolitej.

 

Ekscelencjo, raz jeszcze proszę przyjąć jubileuszowe powinszowania, serdeczne życzenia i wyrazy głębokiego szacunku. Szczęść Boże!

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.