przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 czerwca 2012

List na panelu nt. życia i dorobku Jana Karskiego

Uczestnicy
panelu dyskusyjnego
na temat życia i dorobku Jana Karskiego

 

 

Ekscelencjo, Panie Ambasadorze!
Szanowni Państwo!

Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom i organizatorom panelu dyskusyjnego, poświęconego życiu i dokonaniom Jana Karskiego, wielkiej postaci polskiej oraz światowej historii.

Jan Karski zapisał się w historii przede wszystkim jako emisariusz polskich władz na uchodźstwie, który podjął się doniosłej misji przekazania aliantom wstrząsającego raportu o sytuacji Żydów na terenach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy. Aby potwierdzić i sprecyzować zdobyte przez polski wywiad informacje, wielokrotnie przebywał na terenie warszawskiego getta, a także przedostał się do niemieckiego obozu przejściowego w Izbicy. Ujrzawszy na własne oczy tragedię żydowskiej ludności, gnębionej i eksterminowanej przez niemieckiego okupanta, próbował tą straszną wiedzą podzielić się z zachodnimi sojusznikami Polski i poruszyć sumieniami tych, którzy mieli możliwość powstrzymania dokonującego się ludobójstwa. Pomimo wielkich rzeczy, jakich dokonał, pozostał osobą cichą i skromną. Niepodległa Rzeczpospolita uhonorowała za życia tego niezwykłego człowieka Orderem Orła Białego. Cieszymy się, że możemy być świadkami coraz większego docenienia dokonań Jana Karskiego, czego dobitnym wyrazem jest przyznany mu właśnie przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę Medal Wolności.

Jak napisał w niedawnym liście do mnie Prezydent Barack Obama, decyzja, by odznaczyć Jana Karskiego odzwierciedlała wielki szacunek, jakim u Amerykanów cieszy się nie tylko wielki polski patriota, ale także nadzwyczajne poświęcenie narodu polskiego w trakcie nazistowskiej okupacji w drugiej wojnie światowej. To bardzo trafne przesłanie, bo trzeba podkreślić, że postać Jana Karskiego symbolizuje zarazem heroiczną postawę wielu Polaków, którzy zarówno jako członkowie ruchu oporu, jak i po prostu ludzie dobrej woli czuli, że nie mogą być obojętni wobec dramatu żydowskich współobywateli. Udzielając schronienia, wspomagając żydowskie organizacje podziemne, a czasem najzwyczajniej dzieląc się kromką chleba, pokazywali, że nigdy nie ma sytuacji, w których człowiek jest zupełnie bezradny wobec dziejącego się wokół zła.

Polacy i Amerykanie, dwa narody, dla których wolność jest jedną z najwyższych wartości i które w jej obronie niejednokrotnie płaciły ogromną cenę, wspólnie składają hołd Janowi Karskiemu. Człowiekowi, który swoją postawą i czynami wyraził sumienie świata; pokazał, co to znaczy być współczującym bliźnim, gotowym do najwyższych poświęceń. Życzę Państwu owocnych obrad i raz jeszcze serdecznie pozdrawiam.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.