przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 czerwca 2012

List prezydenta na otwarciu wystawy w Zachęcie

Organizatorzy i Uczestnicy otwarcia wystawy

„Sztuka wszędzie” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie


serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników otwarcia wystawy „Sztuka wszędzie” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Pragnę pogratulować wspaniałej inicjatywy, dzięki której możemy poznać czterdziestoletni dorobek stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Dorobek ów to obrazy, rzeźby, ale przede wszystkim cenione osiągnięcia polskiej sztuki użytkowej, zwłaszcza z okresu międzywojennego dwudziestolecia. Ponieważ idee i projekty powstałe w pracowniach często były realizowane w ramach sztuki użytkowej. Dziś koncepcja ta jest kontynuowana, o czym świadczyć może powstała niedawno Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa.

Co oznacza sformułowanie „sztuka wszędzie”? Na jaką przestrzeń zwraca naszą uwagę? Sztuka istnieje w salach muzeum czy galerii. Wybitne koncepcje artystyczne, ich realizacje możemy podziwiać niemal w każdym momencie – w miejscu, w którym mieszkamy, pracujemy, spotykamy się z przyjaciółmi. Bo sztuką może być dobrze zaprojektowany fotel – piękny, a jednocześnie funkcjonalny – sztuką może być pomnik na miejskim placu, plakat, okładka książki, a nawet zastawa stołowa. Otaczająca nas sztuka kształtuje zmysł estetyczny, ale wpływa także na nasze samopoczucie. W pięknym otoczeniu czujemy się lepiej!

Dwudziestolecie to czas niezwykłego rozwoju naszego kraju, czas inwestycji i wielkich projektów, takich jak powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego czy budowa portu w Gdyni. Jako dopełnienie tych działań pojawiały się koncepcje artystyczne eksponujące rozmach cywilizacyjnego postępu. Myślę tu chociażby o wystroju polskich transatlantyków, które nazwano pływającymi salonami sztuki, ambasadami polskiej kultury, o wspaniałych wnętrzach polskich placówek dyplomatycznych. Nawiązania do historycznych i tradycyjnych wzorów odwoływały się do tego, co w polskiej kulturze najpiękniejsze.

Jesteśmy dumni z dziedzictwa II Rzeczypospolitej, z osiągnięć, które ze względu na aktualność rozwiązań wciąż nas inspirują. Wystawa „Sztuka wszędzie” uzmysławia, jak bardzo potrzebna jest wysoka kultura materialna, która pomaga w narodowej identyfikacji. Bo przecież dzięki eksponowanym dziełom Polska była rozpoznawalna w świecie, w dużym stopniu kojarzono nas poprzez te „znaki firmowe”. Po wojnie takim znakiem była polska szkoła plakatu, polska szkoła filmowa czy polska szkoła animacji. Dziś nasza kultura w dalszym ciągu doceniana jest za granicą, uważam jednak, iż jej dalszy rozwój zależy od wsparcia, które otrzyma tutaj, w kraju.

W dwudziestoleciu Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz warszawska Akademia Sztuk Pięknych współpracowały ze sobą, tworząc niezwykle ważne centra. Prace powstałe w murach Akademii były prezentowane w Zachęcie i wchodziły do kolekcji Muzeum Narodowego. Dziś powinniśmy nawiązywać do dobrej tradycji współpracy, wzbogacając ją o wszelkie formy mające na celu wspieranie polskiej kultury.

Aby trwać i rozwijać się, sztuka wymaga mocnego wsparcia ze strony państwa. Mam tu na myśli nie tylko sztukę użytkową, ale każdy rodzaj działalności artystycznej, który staje się naszą wizytówką poza granicami kraju. Dlatego wszystkim obecnym i przyszłym artystom życzę mądrych mecenasów oraz najlepszych rozwiązań, które stworzą dobre warunki do twórczej pracy. Sięgajmy do dobrych wzorów II Rzeczypospolitej, korzystajmy z tamtych sukcesów, myśląc o teraźniejszości i przyszłości polskiej sztuki w zjednoczonej Europie.

Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.