przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 19 czerwca 2012

List prezydenta na konferencji „Kultura – integracja społeczna – rozwój”

Uczestnicy i Organizatorzy
konferencji
„Kultura – integracja społeczna – rozwój”
oraz Laureaci
Dorocznych Nagród
Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej


Szanowny Panie Prezesie!
Drodzy Laureaci!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na konferencji „Kultura – integracja społeczna – rozwój”, która wieńczy V edycję nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za osiągnięcia w rozwijaniu demokracji lokalnej w Polsce. W szczególnie ciepłych słowach pragnę zwrócić się do laureatów Dorocznych Nagród Fundacji, którzy wyróżnieni zostali za lokalne inicjatywy kulturalne. Składam Państwu bardzo serdeczne gratulacje i wyrazy uznania.

Nie sposób przecenić tego, jak ważne są zainicjowane przez Państwa projekty i przedsięwzięcia. Ludzi łączą wspólne sprawy, ale integrują wspólne wartości. Kultura jest niezwykle mocnym spoiwem, budującym tożsamość wspólnoty. Dlatego wszystko, co służy pielęgnowaniu lokalnych tradycji, folkloru, dziedzictwa kulturowego, a także to, co jest nową, inspirującą propozycją w spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość – to wszystko przyczynia się do umacniania poczucia wspólnoty między ludźmi. Wspólnoty odczuwania i przeżywania, która prowadzi także do wspólnoty działań.

Bardzo się cieszę, że tak wiele osób i instytucji oddanych jest sprawie swoich „małych ojczyzn”. Że potrafią Państwo zachęcić swoje społeczności do pięknego, głębokiego, odkrywczego przeżywania patriotyzmu lokalnego. Serdecznie dziękuję Państwu za inicjatywy kulturalne, które są jednocześnie wspaniałym bodźcem dla rozwoju samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Pragnę również wyrazić głębokie uznanie pomysłodawcom tych przyznawanych już od pięciu lat nagród. Dziękuję Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za zrozumienie, jak ważną rolę w budowaniu kapitału społecznego, wyzwalaniu ludzkiej kreatywności i w modernizacji naszego kraju odgrywają wspólnoty lokalne. Gratuluję inicjatywy tego cennego konkursu, którego kolejna edycja znajduje dzisiaj swój finał, a także dziękuję za wszystkie prowadzone przez Państwa przedsięwzięcia.

Uczestnikom dzisiejszej konferencji życzę inspirujących dyskusji. Raz jeszcze gratuluję laureatom konkursu prestiżowych nagród i serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.