przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 23 czerwca 2012

List z okazji 30. rocznicy podniesienia bandery na „Darze Młodzieży"

Organizatorzy i Uczestnicy
jubileuszu 30. rocznicy
podniesienia bandery na „Darze Młodzieży”
w Gdyni

 

 

 


Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystego jubileuszu 30. rocznicy podniesienia bandery na „Darze Młodzieży”. Wraz z tym symbolicznym aktem nasz słynny żaglowiec rozpoczął przed laty swoją odyseję po morzach i oceanach. Wciągnięcie bandery na maszt statku to moment podniosły i wzruszający. A kiedy biało-czerwona bandera powiewa nad tak wspaniałą fregatą, która niejeden raz pełniła rolę ambasadora Polski w świecie, serca patrzących przepełnia duma. Bowiem „Dar Młodzieży” to pływająca wizytówka naszego kraju, żaglowiec, którego piękno zachwyca nie tylko nas, Polaków, ale także mieszkańców wszystkich portów, do których zawija.

„Dar Młodzieży” kontynuuje misję innego polskiego żaglowca szkolnego: „Daru Pomorza”. Losy tej legendarnej fregaty – dziś statku muzeum, przycumowanego do gdyńskiego nabrzeża – stały się integralną częścią polskiej historii. Świętujący dziś jubileusz 30-lecia podniesienia bandery „Dar Młodzieży” wspaniale radzi sobie z misją przejętą od swojego zasłużonego poprzednika. Może pochwalić się udziałem w licznych prestiżowych regatach i zlotach żaglowców. Wielokrotnie zajmował wysokie miejsca i zdobywał liczne trofea. Pokład „Daru Młodzieży” odwiedziły w portach całego świata setki zwiedzających, na których ten wspaniały statek wywierał niezatarte wrażenie.

Jednak najważniejszym wymiarem morskiej misji polskiego żaglowca jest funkcja szkoleniowa. Swoje szlify na jego pokładzie zdobyło kilkanaście tysięcy studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz uczniów średnich szkół morskich, a także studentów zagranicznych. Odbycie rejsu na „Darze Młodzieży” to powód do dumy i ważna karta w biografii wielu żeglarzy.

Mówi się często, że żeglarstwo jest szkołą życia. Rejs na pełnym morzu to lekcja opanowania, współdziałania z innymi, koleżeństwa, dyscypliny. Ale też początek trwających długie lata przyjaźni oraz wspomnienia, do których wraca się przez całe życie. Można powiedzieć, że rodzina „Daru Młodzieży” to naprawdę wielka rodzina, a jego pokład stał się morskim domem dla bardzo wielu żeglarzy. Przede wszystkim jest on jednak miejscem służby stałej załogi i wykładowców. I właśnie tym osobom – z byłymi i obecnym komendantem statku na czele – należą się w tym uroczystym dniu szczególne podziękowania i serdeczne gratulacje. Z okazji tak wspaniałego jubileuszu życzę całej załodze, by jej żaglowiec jeszcze przez wiele lat pełnił swoją misję. By pływając po morzach i ocenach, swoją urodą rozsławiał imię Polski. By stał się przyjaznym domem na morzu dla wielu jeszcze pokoleń żeglarzy!


Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.