przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 22 lipca 2012

List prezydenta na otwarciu wystawy „Dziennik Getta – Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.”

Uczestnicy
Uroczystości otwarcia wystawy
„Dziennik Getta – Rysunki.
Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.”
Galeria Kordegarda
 

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystego otwarcia wystawy „Dziennik Getta – Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego”. Wydarzenie to jest częścią upamiętnienia 70. rocznicy likwidacji Getta Warszawskiego przez niemieckich okupantów. W czasie rozpoczętej 22 lipca 1942 roku akcji likwidacyjnej wywieziono do obozów zagłady, przede wszystkim do Treblinki, setki tysięcy warszawskich Żydów.

Wśród ofiar akcji likwidacyjnej znaleźli się także Janusz Korczak i jego podopieczni z Domu Sierot. Przypominam o tym dlatego, że rok 2012 ogłoszony został Rokiem Janusza Korczaka, pedagoga, który swoją heroiczną postawą dał najwyższy wyraz miłości i przywiązania do wychowanków. Marsz dzieci z Domu Sierot, prowadzonych przez Janusza Korczaka na Umschlagplatz, to obraz, który wszyscy nosimy w duszy. Ten obraz nie pozwala nam zapomnieć o Zagładzie. Prowadzi też do palącego niczym ogień pytania: jak świat mógł do tego dopuścić? Jak mogła wydarzyć się taka zbrodnia – zbrodnia, która odebrała życie milionom dzieci, kobiet, mężczyzn, starców. Niemieccy naziści nie oszczędzali nikogo, dla nikogo nie mieli litości. A przecież każda z tych osób to był niepowtarzalny, ważny dla kogoś i kochany człowiek. Każda z tych osób zabrała do komór gazowych Treblinki swój świat uczuć i myśli, marzeń i niespełnionych nadziei. I przede wszystkim – swoje ludzkie pragnienie wolnego i godnego życia.

Wystawa, którą objąłem honorowym patronatem, prezentuje rysunki wydobyte z unikatowej kroniki Warszawskiego Getta – z Archiwum Emanuela Ringelbluma. Grafiki wstrząsające, ukazujące dramatyczną codzienność „miasta za murem”, codzienność wypełnioną strachem, głodującymi, umierającymi na ulicy z wycieńczenia ludźmi. Dla mieszkańców Getta każdy dzień był dniem życia tuż obok śmierci. Ta wystawa uświadamia nam ten koszmar w sposób niezwykle przejmujący. Warto, by obejrzało ją jak najwięcej osób.

Przedwojenna Warszawa była miastem dwóch narodów – Polaków i Żydów. My, współcześni jej mieszkańcy i obywatele niepodległej Rzeczypospolitej, musimy zachować wieczną pamiętać o martyrologii żydowskich współobywateli naszej stolicy. Dziękuję Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu i wszystkim pozostałym organizatorom za przygotowanie dzisiejszych uroczystości, które wpisują się w to ważne zadanie podtrzymywania pamięci.

Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tamtych strasznych czasach i ich żydowskich ofiarach. Musimy i chcemy o nich pamiętać także po to, aby już nikt – nikomu nigdy nie zgotował takiego losu. Oby już nigdy więcej…

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.