przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 23 lipca 2012

List prezydenta do reprezentacji Polski na Olimpiadę w Londynie

Uczestnicy
uroczystości ślubowania olimpijczyków –
reprezentantów Polski na Igrzyska Olimpijskie w Londynie
Centrum Olimpijskie PKOI

 

Drodzy Sportowcy!
Szanowni Państwo!

 

Już za cztery dni rozpoczną się Igrzyska XXX Olimpiady – wspaniałe wydarzenie sportowe, które jest prawdziwym świętem współczesnego świata. To najwyższy szczyt sportowego mistrzostwa, ukoronowanie odwiecznego dążenia człowieka do bycia najlepszym.

Igrzyska Olimpijskie to symbol możliwości rywalizacji z zachowaniem zasad fair play. To czas, który sprzyja refleksji, że nie warto za wszelką cenę, niedozwolonymi metodami starać się być lepszym, niż jest się naprawdę. To także czas, w którym towarzyszący Igrzyskom klimat przyjaźni i życzliwości pozwala w nowym świetle spojrzeć na sens życia i w większym stopniu uwierzyć w człowieka. W dzisiejszym, tak bardzo nieprzewidywalnym świecie londyńskie zmagania powinny wzmocnić sygnał, że większość ludzi pragnie pokoju, że przedkłada czyste zmagania na sportowych arenach nad siłowe rozwiązania na polach walki. Niech ten duch ekechejrii – pokoju bożego starożytnych Greków – przyświeca naszej reprezentacji i całym Igrzyskom Olimpijskim w Londynie.

Uroczystość ślubowania, z hymnem Rzeczypospolitej i hymnem olimpijskim, wprowadza nas w podniosłą atmosferę, jaka zwykle towarzyszy Igrzyskom. Życzę wszystkim polskim sportowcom spełnienia marzeń, rekordowych wyników oraz powrotu z Igrzysk z poczuciem osobistego zadowolenia i uznania wśród wspaniałych polskich kibiców.

Wierzę, że nasza 217-osobowa reprezentacja na Igrzyska Olimpijskie w Londynie jest dobrze przygotowana i pewna swojej sportowej formy. Potwierdzają to osiągane wyniki obecnych tu siatkarzy i wioślarzy. To dobry znak, świadczący także o pełnym zaangażowaniu wszystkich, którzy opiekują się naszymi sportowcami. Apeluję do trenerów, lekarzy, psychologów i fizjoterapeutów o utrzymanie tego stanu u Państwa podopiecznych, o wspieranie tak potrzebnych na drodze po mistrzowskie laury silnych stron każdego zawodnika.

Proszę także pamiętać, że każdy ze startujących na Igrzyskach polskich sportowców może liczyć na życzliwe spojrzenia oraz szczere wsparcie naszych znakomitych kibiców. Pragnę w imieniu tej wielomilionowej rzeszy Polaków, do której także się zaliczam, powiedzieć, że każdego dnia Waszych zmagań na olimpijskich arenach będziemy za Was mocno trzymać kciuki.

Począwszy od najbliższej soboty wystartują Państwo w 22 dyscyplinach sportu. Z dumą nosząc znak Orła Białego na piersi, będziecie uczestniczyć w zmaganiach z przedstawicielami blisko 200 krajów. Jestem przekonany, że w tych czystych sportowych potyczkach potwierdzicie swoje talenty i że my, Polacy, będziemy mogli się cieszyć z Waszych sukcesów, a świat ponownie z uznaniem będzie wymawiał słowo Polska.

Życzę Wam tych niezapomnianych chwil radości i łez wzruszenia, gdy nasza Biało-Czerwona wędruje na najwyższy szczyt masztu, a tłumy kibiców na olimpijskich arenach stoją nieruchomo, słuchając „Mazurka Dąbrowskiego”. Oby w czasie rozpoczynających się już niebawem Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie takich chwil było jak najwięcej. Wszystkiego najlepszego! Jesteśmy z Wami!


Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.