przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 kwietnia 2011

List prezydenta z okazji 20-lecia rynku kapitałowego w Polsce

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 20-lecia polskiego rynku kapitałowego
oraz
uroczystości wręczenia Nagrody Lesława A. Pagi


Szanowna Pani Prezes!
Szanowni Państwo!

serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia polskiego rynku kapitałowego, podczas której po raz kolejny wręczona zostanie Nagroda Lesława A. Pagi. Ogromnie żałuję, że nie dane mi było spotkać się z Państwem osobiście. Honorowy patronat, jakim objąłem dzisiejsze wydarzenie, jest wyrazem uznania, szacunku i wdzięczności wobec osób, które przyczyniły się do odrodzenia rynku papierów wartościowych w wolnej Polsce – ale też wobec tych, którzy nie pozwalają, by owe zasługi uległy zapomnieniu.

Istnienie i funkcjonowanie stołecznej Giełdy Papierów Wartościowych postrzegane jest dzisiaj jako normalny element życia gospodarczego. Jednak był czas, kiedy wolny rynek, racjonalne zasady gospodarowania, system instytucji finansowych odpowiadający standardom cywilizowanego świata oraz pełne uwolnienie drzemiącego w Polakach potencjału przedsiębiorczości były jedynie obiektem dążeń „niepoprawnych idealistów”. Byli to jednak marzyciele, którzy chcieli i potrafili nadawać swoim wizjom realny kształt. To również dzięki ich determinacji Polska zyskała mocne podstawy rozwoju, włączyła się w światowy krwioobieg finansowy i zaczęła odnosić gospodarcze sukcesy. Jednym z tych, którym winni jesteśmy szczególną pamięć i wdzięczność, jest Lesław A. Paga, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych. Fundacja i Nagroda Lesława Pagi to inicjatywy promujące jego filozofię działania w rzeczywistości gospodarczej – a więc respektowanie wymogów etyki oraz najwyższej próby profesjonalizm.

Pragnę serdecznie pogratulować Panu Profesorowi Grzegorzowi Domańskiemu, wybitnemu znawcy prawa spółek, prawa papierów wartościowych i arbitrażu, który dołączy dzisiaj do elitarnego grona laureatów Nagrody Lesława A. Pagi. Swoją rozległą wiedzę teoretyczną i bogate doświadczenie praktyka wykorzystywał współtworząc projekty ustaw o fundamentalnym znaczeniu dla polskiego ustroju gospodarczego. Jako były Prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, honorowy członek Giełdy i współtwórca regulaminu giełdowego obrotu papierami wartościowymi położył znaczne zasługi dla polskiego rynku kapitałowego, dla jego ukonstytuowania się i sprawnego funkcjonowania.

Szanowni Państwo!

Monteskiusz pisał o wolności jako o dobru, które umożliwia korzystanie z innych dóbr. Z perspektywy ponad 20 lat wolnej, suwerennej III Rzeczypospolitej dostrzegamy niezwykłą trafność tego ujęcia. Możemy też ocenić w przybliżeniu skalę korzyści, jakie polska gospodarka odniosła dzięki warszawskiej Giełdzie, dzięki związanym z nią ludziom. Otrzymują oni dzisiaj wysokie odznaczenia państwowe, które są podziękowaniem za wizjonerstwo, profesjonalizm i gotowość do służby naszemu państwu i jego obywatelom.

Raz jeszcze gratulując wyróżnionym życzę wszystkim Państwu udanego wieczoru.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.