przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 27 lipca 2012

List prezydenta z okazji IX Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego

Organizatorzy i Uczestnicy

IX Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Nadzieja”

im. Jacka Kaczmarskiego

w hali „Łuczniczka” w Kołobrzegu

 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Jacek Kaczmarski pojawił się pod koniec lat 70. Był zjawiskiem niespotykanym. Młody chłopak, którego pieśń uderzała swą siłą. Poznałem Go, gdy śpiewał na naszych spotkaniach.


Dla nas, ludzi opozycji, szybko stał się symbolem ducha sprzeciwu i wolności. Gdy w 1980 roku powstała „Solidarność”, stał się jej bardem. Jego pieśni dawały ludziom ruchu „Solidarności” poczucie mocy.

 

Lecz przedstawianie Jacka tylko jako barda opozycji to zubożanie jego poetyckiej wielkości. Był bowiem poetą najwyższej próby, czy to kiedy śpiewał o obrazach, wydarzeniach historycznych, czy wreszcie o relacjach między ludźmi, o miłości. Był także wspaniałym poetą religijnym, filozoficznym i lirycznym, w którego piosenkach tony podniosłe sąsiadują z niespieszną refleksją metafizyczną i egzystencjalną.

 

Festiwal Piosenki Poetyckiej „Nadzieja” jest poświęcony właśnie temu lirycznemu wątkowi twórczości Jacka. Cieszę się bardzo, że organizatorzy tak właśnie zdecydowali się uczcić pamięć naszego przyjaciela. Jestem przekonany, że jest to doskonały sposób budowania więzi między moim pokoleniem a pokoleniem wchodzącym dzisiaj w dorosłe życie. W ten sposób buduje się ciągłość idei i postaw.

 

Jest to już dziewiąta edycja festiwalu. Z tej okazji pragnę powinszować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania i rozkwitu tego artystycznego wydarzenia. Żałuję, że obowiązki nie pozwalają mi przybyć, by wraz z Państwem posłuchać artystów i przeżyć niezapomniane chwile podczas festiwalu – wzruszenia, poczucia więzi i wspólnego przeżywania muzyki i poezji.

 

Pozdrawiam serdecznie artystów, publiczność i organizatorów.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.