przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 26 sierpnia 2012

List z okazji rocznicy bitwy pod Komarowem

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystych obchodów
92. rocznicy bitwy pod Komarowem

 

 

Szanowni Państwo!

 

Łączę się ze wszystkimi uczestnikami uroczystych obchodów 92. rocznicy bitwy pod Komarowem. Właśnie tutaj rozegrała się największa kawaleryjska bitwa XX wieku. Bitwa, która przypieczętowała zwycięstwo odrodzonej Rzeczypospolitej w śmiertelnych zmaganiach z bolszewicką Rosją w sierpniu 1920 roku. Dla wyniku wojny polsko-sowieckiej wiktoria pod Komarowem była równie doniosła co wcześniejszy tryumf polskiego oręża na przedpolach Warszawy.

Nie było to zwycięstwo łatwe. Okupione zostało życiem setek polskich ułanów. Polska kawaleria musiała zmierzyć się z wielokrotnie liczniejszym wrogiem, a niezwykle zacięta walka trwała przez cały dzień. Ale odniesione zwycięstwo było wielkie: potęga Konarmii została złamana. Oddziały polskie, na czele z dowodzoną przez pułkownika Juliusza Rómmla 1. Dywizją Jazdy, wykazały się w tym decydującym starciu hartem ducha, nieustępliwością i ogromną odwagą. Można powiedzieć, że bitwa pod Komarowem w 1920 roku była zwieńczeniem wspaniałej tradycji jazdy polskiej, tak ściśle związanej z naszą historią. Dzięki zabiegom miejscowej społeczności i Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” dzień rocznicy batalii – 31 sierpnia – jest od 2009 roku obchodzony jako Święto Kawalerii Polskiej.

Bitwa Warszawska i bitwa pod Komarowem zostały stoczone nie tylko w obronie niepodległości Rzeczypospolitej – także w obronie przyszłości Europy. Podbój Polski miał w planach bolszewików utorować im drogę na Zachód. Warto dziś przypominać, że ten czarny scenariusz nie urzeczywistnił się dzięki poświęceniu i nieustępliwości polskiego żołnierza, który na ołtarzu wolności Ojczyzny składał daninę krwi, a często i życia. Jak bowiem pięknie powiedział generał Stanisław Maczek, który jako młody kapitan brał udział w zmaganiach sprzed 92 lat, żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.

Bitwa Warszawska jest mocno obecna w świadomości współczesnych Polaków. Wiedza o skali i znaczeniu bitwy pod Komarowem nie jest jeszcze tak powszechna. Tym większą wdzięczność i uznanie pragnę wyrazić władzom i społeczności Komarowa-Osady oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o bohaterach tamtych zmagań za Państwa konsekwentne wysiłki w służbie pamięci. Raz jeszcze dziękując organizatorom za poniesiony trud i wszystkim zgromadzonym za pamięć o polskiej historii, łączę się z Państwem w refleksji nad odwagą i poświęceniem obrońców Rzeczypospolitej z 1920 roku. Chwała bohaterom!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.