przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 26 sierpnia 2012

List prezydenta na Dożynkach w Kozienicach

Organizatorzy i Uczestnicy
Dożynek Województwa Mazowieckiego
w Kozienicach


Szanowny Panie Marszałku!
Szanowny Panie Wojewodo!
Ekscelencjo, Księże Biskupie!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych
Powiatu Kozienickiego i Gminy Kozienice!
Drodzy Rolnicy!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Kozienicach na uroczystości Dożynek Województwa Mazowieckiego. Pragnę także przekazać bardzo serdeczne pozdrowienia wszystkim mieszkańcom mazowieckiej wsi, wszystkim rolnikom Mazowsza. W tym pięknym, staropolskim obrzędzie, podczas którego dziękujemy za zebrane plony i dzielimy się dożynkowym bochnem chleba, wyraża się ogromna wartość rolniczego trudu. Chciałbym z całego serca podziękować oraz złożyć wyrazy szacunku i uznania wszystkim, którzy tu, na Mazowszu, gospodarują, pozyskują płody ziemi i przyczyniają się do pomyślności Rzeczypospolitej.

Województwo mazowieckie jest największym i najludniejszym województwem w Polsce. To również jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w naszym kraju. Na mazowieckie sukcesy składa się także dorobek tutejszego rolnictwa. Trzeba pamiętać, że Mazowsze to nie tylko aglomeracja warszawska i duże miasta jak Radom czy Płock, ale że znajduje się tutaj prawie ćwierć miliona gospodarstw rolnych, a większą część powierzchni województwa zajmują użytki rolne.

Chociaż mazowieccy rolnicy przeważnie swoje uprawy i hodowle prowadzą na niezbyt urodzajnych glebach, dają piękne przykłady gospodarności, przedsiębiorczości i wydajności. W sposób szczególny region słynie z ogrodnictwa i sadownictwa. Tradycje sadownicze wywodzą się tutaj aż od czasów królowej Bony. Co trzecie drzewo owocowe w Polsce rośnie właśnie na Mazowszu; stąd pochodzi ponad połowa krajowych zbiorów jabłek, jedna czwarta zbiorów truskawek i prawie dwadzieścia procent polskich warzyw. Region mazowiecki stanowi więc w skali naszego kraju jedną z rolniczych potęg. Ważne jest przy tym, że rolnictwo jest tu ściśle powiązane z przemysłem przetwórczym, że swoje siedziby mają tu instytuty naukowe zajmujące się doskonaleniem upraw i hodowli oraz największa uczelnia rolnicza – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Mazowsze ma bez wątpienia ogromny potencjał, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnego rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich. Jestem przekonany, że dzięki pracowitości, inwencji, społecznemu i samorządowemu zaangażowaniu mazowieckich rolników ten potencjał będzie wciąż jeszcze pełniej wykorzystywany.

Praca na roli wpisana jest w rytm przyrody, jej efekty w dużym stopniu zależą od sił natury. W tym roku na plonach zaważyły zimowe mrozy, a potem – w końcowym czasie wegetacji – na przemian susza i nazbyt obfite deszcze. Tym większy szacunek należny jest wszystkim, którzy pracowali, aby owoców ziemi było jak najwięcej, aby nie zabrakło chleba na polskich stołach. Raz jeszcze serdecznie dziękuję mazowieckim rolnikom za całoroczne gospodarowanie i żniwa, za pielęgnowanie wielowiekowych tradycji, za rozwijanie wspaniałego dorobku polskiej wsi. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, sukcesów i dobrych plonów także w nadchodzących latach – a dzisiaj satysfakcji z zakończonych żniw i radosnej dożynkowej zabawy. Szczęść Boże!
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.