przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 26 sierpnia 2012

List prezydenta na Dożynkach w Ostrowie Wielkopolskim

Organizatorzy i uczestnicy
XIV Wojewódzko-Diecezjalnych
Dożynek Wielkopolskich
w Ostrowie Wielkopolskim

 

Szanowny Panie Marszałku!
Ekscelencjo Księże Biskupie!
Drodzy Wielkopolscy Rolnicy!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Ostrowa Wielkopolskiego na XIV Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Spotykają się Państwo dzisiaj, w dniu święta Matki Boskiej Częstochowskiej, aby wspólnie dziękować Bogu za dary natury i tegoroczne plony. Z tej okazji pragnę wszystkim wielkopolskim rolnikom podziękować za całoroczny trud, za sumienność i wytrwałość, z jaką wykonują Państwo swoją ciężką pracę. A także za szacunek, którym darzą Państwo polską ziemię, pielęgnując rodzime tradycje i zwyczaje.

Pośród wielu regionów naszego kraju Wielkopolska z dawna wyróżnia się gospodarnością i poziomem życia społeczności wiejskiej. Tutejszych rolników cechowało i cechuje otwarcie na zdobycze nowoczesnej techniki i wiedzy agronomicznej, a wieś wielkopolska jest w szczególny sposób gospodarna i zadbana.

Dożynki to nie tylko czas radości i dziękczynienia, ale także okazja do refleksji nad kondycją polskiego rolnictwa i dalszym rozwojem polskiej wsi. Nasz kraj stoi przed wieloma nowymi możliwościami rozwoju cywilizacyjnego i ekonomicznego. Odpowiedzią na nie są podejmowane inicjatywy, takie jak Program „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Nowe szanse przed polskim rolnictwem otworzyło członkostwo naszego kraju w europejskiej wspólnocie. Z perspektywy ośmiu lat możemy ocenić, że nasi rolnicy potrafią z tych szans coraz lepiej korzystać. Robią to efektywnie i z korzyścią zarówno dla własnych gospodarstw, jak i dla lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że i w przyszłości rzetelność i zaradność polskich gospodarzy pomogą sprostać stojącym przed rolnictwem wyzwaniom. Pragnę zapewnić, że dbałość o dobro mieszkańców wsi uważam za jedno ze swoich najważniejszych zadań.

Serdecznie dziękuję rolnikom Wielkopolski za dożynkowy dar. Gratuluję Państwu wszystkich osiągnięć. Dzieląc wraz z Państwem radość z dzisiejszego święta plonów życzę, aby wysiłki, które podejmują Państwo w codziennej pracy na roli, przynosiły Państwu satysfakcję i zapewniały wszelką pomyślność Państwa bliskim. Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.