przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 1 września 2012

List prezydenta na konferencji „Drogi do Niepodległości”

Uczestnicy i Organizatorzy
konferencji „Drogi do Niepodległości”
Gdynia

 

Szanowni Państwo!

 

Cieszę się, że w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych spotykają się tutaj, w Trójmieście – gdzie narodził się ruch „Solidarności” – przedstawiciele różnych środowisk i nurtów, które rzuciły wyzwanie reżimowi komunistycznemu. Ci, którzy walczyli o poszanowanie ludzkich praw, o upodmiotowienie społeczeństwa, o wolną i demokratyczną Polskę.

 

Razem z Państwem wspominam tamten wyjątkowy dla naszej Ojczyzny czas, wspólnie z Wami dzielę radość i dumę z historycznego sukcesu Polaków. W imieniu Rzeczypospolitej, składam wyrazy głębokiego szacunku wszystkim uczestnikom społecznego oporu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego już wieku.

 

Różne były ścieżki, które ostatecznie złożyły się na jedną, wielką drogę do niepodległości. Każda z nich zasługuje na pamięć i uznanie. Ponad różnicami, które wynikały z przesłanek ideowych, odmiennych programów czy sposobów działania – wyraźnie widać mocną łączącą je więź. To więź patriotyzmu, społecznej służby, niepokory wobec zła. Właśnie z niej wyrosła nasza siła. Obalenie komunizmu, odzyskanie niepodległości i zapoczątkowanie wielkich przemian w Europie stało się wspólną zasługą wszystkich nurtów opozycyjnych.


Pragnę wyrazić satysfakcję, że z perspektywy czasu takie postrzeganie źródeł polskiego zwycięstwa jest coraz powszechniejsze. Konferencja, która Was gromadzi i wspólne świętowanie kolejnej rocznicy Sierpnia, są tego wymownym dowodem. Cieszę się, że w zorganizowanie tej wielogłosowej debaty oraz uroczystości rocznicowych zaangażowali się przedstawiciele „Solidarności Walczącej”.

 

W tym roku mija 30 lat od utworzenia tej organizacji. „Solidarność Walcząca” zapisała wiele chlubnych kart, składających się na legendę antykomunistycznego podziemia w ostatnich latach PRL. Programowym celem „Solidarności Walczącej” był upadek komunizmu, niepodległość Polski i innych narodów zniewolonych przez komunizm, niepodległość republik ZSRR, demokratyczne zjednoczenie Niemiec. Dzisiaj – gdy przebrzmiało już wiele ówczesnych sporów, jakie formy walki z komunizmem będą skuteczniejsze – możemy się razem radować naszym zwycięstwem. Polska była pierwsza i dała impuls innym zniewolonym narodom.

 

Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim współorganizatorom uroczystości rocznicowych w Gdańsku i Gdyni. Dziękuję Komisji Krajowej i działaczom Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Europejskiemu Centrum Solidarności, Instytutowi Pamięci Narodowej. Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o kluczowym rozdziale polskiej historii, bez którego nie byłaby możliwa nasza dzisiejsza wolność i pomyślność.

 

Życzę owocnych, inspirujących obrad i wzbogacającego wszystkich dialogu. Serdecznie pozdrawiam Was wszystkich.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.