przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 1 września 2012

List z okazji 73. rocznicy bitwy pod Mokrą

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 73. rocznicy

bitwy pod Mokrą

 

Drodzy Kombatanci!

Żołnierze Rzeczypospolitej!

Szanowni Państwo!

 

Jest dla mnie wielką radością, że jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej mogę sprawować patronat nad dzisiejszymi obchodami 73. rocznicy bitwy pod Mokrą.

 

Pozdrawiam organizatorów uroczystości oraz wszystkich zebranych przed pomnikiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Wzniesiony przed prawie czterdziestoma laty, nosi już ślady upływu czasu. Topnieją też szeregi tych, którzy tutaj, na tych polach, bronili Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą. Trwa jednak żywa, wdzięczna pamięć o ich ofierze.

 

Kolejne pokolenia gromadzą się przed tym monumentem, aby oddać hołd naszym narodowym bohaterom – żołnierzom, którzy w godzinie próby dobrze wypełnili swój obowiązek.

 

Bitwa pod Mokrą zakończyła się sukcesem. Cel operacyjny, jakim było opóźnienie natarcia i osłabienie niemieckiej 4 Dywizji Pancernej został osiągnięty. Dowódca oddziałów polskich, pułkownik Julian Filipowicz, w pełni wykorzystał wszelkie atuty, którymi dysponował, oraz wszelkie błędy, które popełnił jego przeciwnik. Dzięki wyszkoleniu i odwadze naszych oficerów i żołnierzy, niemiecki Blitzkrieg zmienił się pod Mokrą w całodniowe, okupione wielkimi stratami, bezskuteczne zmagania z polską obroną. Dopiero po zmroku, z myślą o zachowaniu jak największych sił i ich późniejszym przegrupowaniu, Polacy oddali pole.

 

Szanowni Państwo!

 

Najwyższym szacunkiem otaczamy męstwo i wytrwałość kawalerzystów spod Mokrej oraz pozostałych żołnierzy II Rzeczypospolitej. Pamięć o ich poświęceniu i bohaterstwie kieruje naszą uwagę ku dzisiejszym Siłom Zbrojnym. Tym lepiej rozumiemy, że zabiegając o bezpieczną przyszłość, siłę i prestiż naszej Ojczyzny, wiele uwagi musimy poświęcić rozbudowie
i modernizacji polskiego uzbrojenia, wyszkoleniu wojskowych kadr wszystkich szczebli oraz rozwiązaniom strategicznym uwzględniającym technologiczne i geopolityczne realia XXI wieku.

 

W dwudziestoleciu międzywojennym Wojsko Polskie cieszyło się wśród obywateli nie tylko wysokim prestiżem, ale też zrozumieniem dla jego potrzeb rozwojowych, dla przeobrażeń, z którymi wiązały się niemałe nakłady finansowe oraz gotowość do podjęcia tej zaszczytnej służby. Także to zadecydowało o wielu ówczesnych sukcesach polskiego oręża – i także w tym aspekcie warto nawiązywać do naszej historii sprzed siedmiu dziesięcioleci.

 

Życzę, aby dzisiejsza uroczystość umocniła Państwa ducha patriotycznego oraz utrwaliła w Państwa pamięci wydarzenia, które wciąż krzepią naszą narodową dumę i tożsamość.

 

Cześć poległym Żołnierzom Wojska Polskiego!
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.