przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 2 września 2012

List prezydenta z okazji dożynek kujawsko-pomorskich

Organizatorzy i Uczestnicy

Dożynek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

w Kruszwicy

 

Ekscelencjo Księże Prymasie,

Szanowny Panie Marszałku,

Panie i Panowie!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym do Kruszwicy na Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zgromadzili się Państwo dzisiaj, aby wspólnie dziękować Bogu za otrzymane dary natury i zebrane plony. Z tej okazji pragnę Państwu podziękować za całoroczny rolniczy trud, za siłę i wytrwałość, z jaką wykonują Państwo swoją ciężką pracę mimo trudnych warunków pogodowych, które zaważyły na tegorocznych zbiorach. Dziękuję także za szacunek, którym darzą Państwo polską ziemię, pielęgnując rodzime tradycje i zwyczaje.

 

Region Kujawsko-Pomorski wyróżnia się wysoką kulturą pracy i dobrym wyposażeniem technicznym. Tutejszych rolników cechuje pracowitość i zaradność, a także otwarcie na nowe sposoby gospodarowania. Polskiej wsi potrzeba takich właśnie gospodarzy. Ale równie ważne jest to, żeby potrafili oni, dbając o rozwój swoich gospodarstw, wziąć na siebie także część odpowiedzialności za pomyślność lokalnej wspólnoty. Jest to wyzwanie które stoi przed naszym całym krajem, a odpowiedzią na nie są liczne inicjatywy, podejmowane także w Państwa regionie.

 

Czynnikiem wspierającym pozytywne zmiany i rozwój polskiej wsi jest nasza przynależność do Unii Europejskiej. Z perspektywy ośmiu lat możemy ocenić, że mieszkańcy obszarów wiejskich należą do środowisk dobrze przygotowanych do korzystania z unijnej pomocy.


Robią to efektywnie i z pożytkiem dla lokalnych społeczności. Polską wieś czeka jeszcze wiele wyzwań, ale zdobyte doświadczenia pozwalają nam spoglądać w przyszłość z nadzieją, że wśród dokonujących się wokół nas głębokich przemian będziemy umieli zachować to, co w naszym narodowym dziedzictwie najcenniejsze i co także dzisiaj stanowi źródło siły polskiej wsi: dorobek, do którego należy sięgać i który trzeba pomnażać.

 

Gratulując zatem wszystkich osiągnięć i dzieląc wraz z Państwem radość z dzisiejszego święta plonów, życzę wszystkim rolnikom województwa kujawsko-pomorskiego, aby dzień jutrzejszy przynosił Państwu coraz to nowe nadzieje i projekty, a także satysfakcję z dobrze i rzetelnie wykonywanej pracy. Życzę Państwu i Państwa rodzinom – wszystkim mieszkańcom wsi – wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże!
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.