przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 16 września 2012

List prezydenta z okazji 740-lecia założenia Lublińca

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystych obchodów

740-lecia założenia Lublińca

 

Panie i Panowie Radni!

Panie Burmistrzu!

Szanowni Mieszkańcy Lublińca!

 

Z okazji uroczystej 740. rocznicy założenia Lublińca składam wszystkim Mieszkańcom i Władzom Miasta najserdeczniejsze gratulacje.

 

Zaszczytny akt lokacyjny, według tradycji podpisany przez księcia Władysława I Opolczyka, dał początek bogatym dziejom tego grodu. Podczas moich odwiedzin w roku ubiegłym oraz w styczniu roku bieżącego lepiej poznałem historię Lublińca oraz wielu wspaniałych ludzi, którzy swoje życie związali z tą miejscowością. Już w XIII wieku, od początków swojego istnienia, miasto czerpało korzyści związane z położeniem na ważnych szlakach komunikacyjnych; kwitł tutaj handel i wytwórczość. Także dzisiaj w Lublińcu zlokalizowane są zakłady przemysłowe, a śląska gościnność oraz etos pracy i przedsiębiorczości przejawiają się również w sprawnym wykorzystaniu atutu, jakim są wspaniałe warunki do rekreacji, turystyki i wypoczynku. Otaczające miasto rozległe Lasy Lublinieckie, liczne rzeki i potoki stanowią unikalną oprawę dla zabytków architektury i kultury. Wspominam ciągle widok lublinieckiego rynku, pięknych ulic i kamienic oraz poruszającą ekspozycję w muzeum poświęconym wielkiej miłośniczce i patronce miasta, św. Teresie Benedykcie od Krzyża.


Warto przypomnieć, że jest ona również współpatronką Europy. Na jej biografii – podobnie jak na dziejach Lublińca, Opolszczyzny i całego Śląska – odcisnął swoje piętno wojenny dramat naszego kontynentu. Dzisiaj, kiedy Europa szuka spójnej formuły określającej jej tożsamość, zabiega o pokój i harmonię budowane nie na zadrażnieniach i uprzedzeniach z przeszłości, ale na tym, co nas przez wieki łączyło i do dzisiaj łączy, z pełną świadomością nawiązujemy przede wszystkim do pozytywnych doświadczeń przeszłości.

 

Siedemset czterdzieste urodziny Lublińca przypominają o pradawnych korzeniach i tradycjach miejscowej społeczności. Są szczególną sposobnością do zademonstrowania dumy z dawnych i obecnych osiągnięć. A także okazją do refleksji nad lekcjami, których udzieliła nam wszystkim nauczycielka życia – historia. Jestem przekonany, że budując na fundamencie tych doświadczeń, mieszkańcy Lublińca jeszcze nie raz przysporzą swojemu miastu dobrej sławy. Niech herb Państwa miasta okaże się zapowiedzią pomyślnego lotu złotego orła opolskich Piastów ku nowym, ambitnym celom. Ku przyszłości wypełnionej dobrosąsiedzkim współżyciem, współpracą i wzajemnym poszanowaniem.

 

Raz jeszcze winszuję jubileuszu i życzę uczestnikom jubileuszowych uroczystości oraz całej wspólnocie Lublińca wiele pomyślności w życiu osobistym, a także długich lat wspólnej radości i dumy z ich pięknego miasta.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.