przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 16 września 2012

List prezydenta w 73. rocznicę bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

73. rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim

we wrześniu 1939 roku

 

Szanowny Panie Burmistrzu,

Czcigodni Weterani,

Szanowni Państwo!

 

1 września 1939 roku rozpoczął się najstraszliwszy czas w naszej narodowej historii. Polska została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy. Rozpoczęła się II wojna światowa. Wojna totalna, której reguły narzucili agresorzy. W tamtych tragicznych dniach nasz kraj złożył bolesną daninę ofiar, krwi i cierpienia. Ale dni te były także świadectwem ogromnego heroizmu i poświęcenia polskiego żołnierza.

 

Hołd, jaki składamy dzisiaj, podczas obchodów 73. rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim, bohaterskim uczestnikom tamtych walk, jest również wyrazem czci dla wszystkich obrońców Ojczyzny. Dziękuję organizatorom, władzom samorządowym i całej lokalnej społeczności za pamięć o Żołnierzach Września, za pielęgnowanie patriotycznej spuścizny. Z satysfakcją objąłem honorowy patronat nad tymi ważnymi uroczystościami.

 

Stoczona w dniach od 17 do 20 września bitwa pod Tomaszowem Lubelskim to jedna z największych batalii naszej wojny obronnej 1939 roku. Do walki z hitlerowskim najeźdźcą stanęły tutaj liczne siły, wśród nich najpotężniejsze polskie zgrupowanie pancerne. Wróg poniósł ciężkie straty. Dwukrotne zmagania pod Tomaszowem Lubelskim – zarówno pierwsza bitwa, w której polskimi wojskami dowodził gen. Tadeusz Piskor, jak i rozegrana kilka dni później pod dowództwem gen. Stefana Dęba-Biernackiego – zapisały się chlubnie w historii naszego oręża. Wojsko Polskie wykazało się tutaj nie tylko odwagą i determinacją, ale również wielką sprawnością bojową, jakością dowodzenia, zdyscyplinowaniem i koordynacją działań. Cieszę się, że już po raz kolejny przypominać będzie o tym rekonstrukcja historyczna, będąca jednym z elementów rocznicowych obchodów.

 

Wielką wartość mają także inne przygotowane wydarzenia, takie jak sesja naukowa, spektakl teatralny, wystawy i projekcje filmów. Uroczystości rocznicowe w Tomaszowie Lubelskim są jednymi z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Co roku właśnie tutaj spotykają się ludzie wielu środowisk i kilku pokoleń, aby oddać hołd bohaterom naszej historii, obrońcom naszego niepodległego bytu. Tym, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę, aby zaświadczyć, że „jeszcze Polska nie zginęła” i byśmy my mogli dzisiaj dla niej żyć i pracować. Cześć Ich pamięci!
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.