Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 16 września 2012

List prezydenta z okazji Dożynek Województwa Lubelskiego

Organizatorzy i Uczestnicy

Dożynek Województwa Lubelskiego

w Siennicy Różanej

 

Szanowni Państwo!

Drodzy Rolnicy!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Siennicy Różanej na uroczystości dożynek w województwie lubelskim. To szczególne święto, jedno z najważniejszych w polskim kalendarzu, wyrastające z wielowiekowej, chrześcijańskiej tradycji. Przypomina ono o tym, co najprostsze, a zarazem najbardziej podstawowe w ludzkim życiu. Podczas uroczystości dożynek dziękujemy za nasz chleb powszedni. Dziękujemy Opatrzności Bożej za dary natury oraz za błogosławieństwo dla ludzkiej pracy.

 

Dziękujemy tym, którzy sieją ziarno, w trudzie uprawiają ziemię i gospodarzą, a dzisiaj niosą nam wszystkim plon. Zawsze powinniśmy pamiętać, że praca rolnika zasługuje na najwyższy szacunek.

 

Lubelszczyzna to region, w którym rolnictwo odgrywa szczególnie ważną rolę. Województwo lubelskie jest drugim co do wielkości producentem zbóż w naszym kraju. Stąd też pochodzi wiele innych płodów ziemi oraz produktów hodowlanych. Mają Państwo znaczący udział w polskim rozwoju ekonomicznym. Lubelska wieś zakorzeniona jest mocno w tradycji, a jednocześnie potrafi podejmować wyzwania współczesności, zmieniać się i modernizować. Obrazuje to m.in. odbywająca się co roku podczas dożynek wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego. Widać to również w wielu miejscowościach Lubelszczyzny, które pięknieją i wzbogacają się o nową infrastrukturę – dzięki lokalnej samorządności, gospodarności i współpracy mieszkańców.


Pragnę wyrazić Państwu wdzięczność za Państwa pracę o ogromnym znaczeniu dla pomyślności regionu i całej Polski.

 

Dzień dożynek jest podsumowaniem rolniczego trudu. Mają dziś Państwo szczególne powody do satysfakcji. Choć nie brakowało kłopotów, choć często nie sprzyjała pogoda – średnie plony w Lubelskiem są większe niż ubiegłoroczne.

 

Życzę Wam, Drodzy Państwo, zasobności i dostatku każdego roku. Życzę, by Wasza ciężka praca przynosiła jak najobfitsze owoce i by zawsze była otoczona społecznym szacunkiem. Składam najlepsze życzenia zdrowia, pomyślności i dobrych dni Państwu, Państwa rodzinom i najbliższym. Życzę radosnej dożynkowej zabawy. Szczęść Boże!
 

Poleć znajomemu