Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 września 2012

List prezydenta do organizatorów wystawy "Bykownia. Archeologia zbrodni"

Organizatorzy
wystawy fotograficznej:

Bykownia. Archeologia zbrodni.

 
 
Nazwa Bykownia jeszcze 20-30 lat temu mówiła nam niewiele. Dzisiaj mamy ją zapisaną w milionach polskich serc obok Katynia, Piatichatek, Miednoje  i Kuropat. Na tym największym z ukraińskich cmentarzy ponad stu tysięcy ofiar komunizmu zidentyfikowano również szczątki polskich jeńców wojennych z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej”. Spoczęły tam ciała żołnierzy i funkcjonariuszy, wziętych do niewoli i zgładzonych przez sowieckiego agresora po 17 września 1939 roku.
 

Za kilka dni zostanie tam uroczyście poświęcony czwarty już polski cmentarz wojenny ofiar zbrodni katyńskiej. Rok temu, wraz z Prezydentem Ukrainy, wmurowałem akt erekcyjny pod budowę tej nekropolii. Mogłem wówczas ujrzeć tamto miejsce z bliska, pomodlić się oraz zamyśleć nad ogromem tej tragedii. Kontrast między spokojnym, spowitym jesienną ciszą lasem i ekshumacyjnymi wykopami to coś, co na długo pozostaje w pamięci. Trudno ogarnąć myślą bezwzględność i skalę mordów, a zarazem gorliwość, z jaką próbowano później zatrzeć ślady, zniszczyć dowody i uchronić sprawców przed piętnem wiecznej hańby.

 

Eksponowane tu zdjęcia Pana Maksymiliana Rigamontiego dobrze oddają atmosferę tamtego miejsca. Dokumentują również niezwykle ważną i żmudną pracę zespołu archeologów pod kierownictwem Pana Profesora Andrzeja Koli. Dziękuję obu Panom oraz wszystkim, którzy mają swój udział w wydobywaniu na światło dzienne prawdy o dramacie, który rozegrał się w Bykowni – w tym także organizatorom tej poruszającej i bardzo potrzebnej wystawy.

 

Zaś ze wszystkimi, którzy będą ją zwiedzać, łączę się w myślach słowami widniejącymi na innym polskim cmentarzu wojennym u stóp Monte Cassino: Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie.  

 

Poleć znajomemu