przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 19 września 2012

List Prezdenta RP na konferencję "Rzeczpospolita Lokalna: Sejm społeczników, bojowników i ekspertów"

Organizatorzy i Uczestnicy

konferencji Rzeczpospolita Lokalna:

Sejm społeczników, bojowników i ekspertów

 
 
Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie organizatorów i uczestników konferencji Rzeczpospolita Lokalna: Sejm społeczników, bojowników i ekspertów. To spotkanie działaczy samorządowych i lokalnych liderów z parlamentarzystami, przedstawicielami urzędów oraz mediów i organizacji pozarządowych jest cenną inicjatywą.
 
Rozpoczynająca się konferencja może przyczynić się do lepszego wzajemnego zrozumienia perspektyw środowisk, które na co dzień realizują ten sam cel – rozwój naszego państwa. Polska, choć jedna i ta sama, rozwija się zawsze lokalnie. I to właśnie lokalne społeczności, inicjatywy oraz sukcesy składają się na pomyślność całej Rzeczypospolitej. Zobacz także: Konferencja "Rzeczpospolita Lokalna"
 

Twórcy inicjatywy Sejmu Społeczników postanowili przyznać priorytet perspektywie samorządowych działaczy i liderów, bez próby zawężania z góry tematyki. Kwestie takie, jak kultura, edukacja, zdrowie czy ekologia na poziomie lokalnym łączą się ze sobą i przenikają, tworząc całość decydującą o jakości życia mieszkańców. Działacze samorządowi i społecznicy mają na co dzień do czynienia z całym spektrum problemów i wyzwań. Idea konferencji może dopomóc przedstawicielom centralnych instytucji i urzędów czy parlamentarzystom lepiej wyostrzyć wrażliwość na ważne sygnały płynące z poziomu samorządowych struktur i społeczności.

 

Dodatkową korzyścią ze spotkania będzie mobilizacja lokalnych liderów do dalszej aktywności, do włączania jak najszerszego grona Polaków w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Deklarując otwartość na samorządowe doświadczenia i inicjatywy, a nawet na krytykę  i kontestację wspomnianych w tytule „bojowników”, nawiązują Państwo do pozytywnego znaczenia pojęcia „sejm”. Sejm jest tu rozumiany jako miejsce konstruktywnego, bo zmierzającego do kompromisu, ścierania się poglądów i perspektyw. Aby ten kompromis przybrał realny kształt, zamierzają Państwo wypracować raport, który będzie podsumowaniem postulatów działaczy lokalnych, ale też scenariuszy realizacji owych postulatów. Liczę na to, że raport stanie się źródłem informacji i inspiracji dla parlamentarzystów oraz innych osób mających wpływ na przyjmowane centralnie, a dotyczące Polski samorządowej, rozwiązania.

 

Dobro i rozwój polskiej samorządności leżą mi bardzo na sercu. W Pałacu Prezydenckim regularnie odbywają się spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej, podczas których omawiane są zagadnienia doniosłe z punktu widzenia lokalnych społeczności.


W Kancelarii Prezydenta powołano też Zespół ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych w zakresie Działalności Społecznej i Obywatelskiej, którego prace mają służyć wzmocnieniu aktywności obywatelskiej w naszym kraju. Jestem przekonany, że Polska stoi silnym samorządem i że to właśnie na poziomie lokalnym rozstrzygać się będzie rozwój całego kraju.


Gratulując organizatorom tej inicjatywy, życzę wszystkim uczestnikom konferencji owocnych obrad. Wierzę, że ta debata przyczyni się do umocnienia dobrej współpracy między polskim samorządem i centralnymi instytucjami naszego państwa.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.