przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 23 września 2012

List z okazji dożynek w Olsztynku

Organizatorzy i Uczestnicy
Dożynek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynku


Szanowni Państwo!
Drodzy Rolnicy Warmii i Mazur!

Mija kolejny sezon prac polowych. Od niepamiętnych czasów wieńczy go uroczyste święto plonów. Kształt i treść tych obrzędów na przestrzeni wieków dobrze zachowały się w naszej polskiej tradycji. Także i dzisiaj, na terenie skansenu w Olsztynku, pojawił się dożynkowy korowód z wieńcem i bochnem chleba. Dziękczynnej modlitwie towarzyszą wyrazy uznania i wdzięczności wobec rolników. Staraniem organizatorów dzisiejszą uroczystość ubarwią także pokazy zawodów tradycyjnych, jarmark chłopski, wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego, plener malarski. Cieszę się, że zechcieli Państwo zaprezentować to wspaniałe bogactwo i różnorodność wiejskich tradycji. Stanowią one ważny element naszej tożsamości i kultury – wyrosłej wśród chłopskich chat i szlacheckich dworków oraz ukształtowanej w szacunku dla ojczystej ziemi i poszanowaniu dla tradycji.

To piękne dziedzictwo porównałem niedawno, podczas dożynek jasnogórskich, do naszych wspólnych korzeni. Każdy dobry gospodarz wie, jak ważny jest również wzrost i rozwój całego organizmu, jakim jest polska wieś i polskie rolnictwo. Dlatego trzeba odważnie wychodzić ku zmieniającym się czasom. Warto wykorzystywać coraz szersze możliwości awansu cywilizacyjnego. Opublikowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa raport Polska wieś 2012, a także wnioski ze spalskiego spotkania Forum Debaty Publicznej pod hasłem Jaka polityka rolna? przyniosły w tym względzie wiele cennych diagnoz i spostrzeżeń. Ostatnie osiem lat członkostwa Polski w UE i jej funkcjonowania w obszarze wspólnej polityki rolnej przyczyniło się do modernizacji obszarów wiejskich oraz poprawy standardów życia mieszkańców polskich sołectw i gmin. Organy administracji rządowej i samorządowej, lokalne stowarzyszenia oraz organizacje producentów i eksporterów rolnych zyskały nowe możliwości i nowe obszary działania. Stopniowo uwalnia się największy potencjał polskiej wsi – przedsiębiorczość, inwencja i aktywność jej mieszkańców. Pozwala to z nadzieją spojrzeć w przyszłość, która niesie ze sobą nie tylko szanse, ale i poważne wyzwania. Wśród zagadnień wymagających rzeczowej analizy i konsekwentnego działania należy między innymi wymienić zmiany demograficzne, kwestie związane z wykształceniem ludności wiejskiej, rynkiem pracy w małych miejscowościach oraz możliwościami produkcyjnymi poszczególnych gałęzi polskiego rolnictwa.

W tych zmaganiach o jutro polskiej wsi trudno o lepszą inspirację, niż sami rolnicy i ich codzienny trud. Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia i podziękowania rolnikom Warmii i Mazur. Serdecznie gratuluję i dziękuję osobom wyróżnionym odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”. To dzięki pracy wszystkich Państwa polska wieś się rozwija. Przyjmijcie Państwo życzenia udanych zbiorów w przyszłym roku oraz wszelkiej pomyślności osobistej – dla Was i Waszych bliskich. Szczęść Boże!

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.