przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 września 2012

List w 73. rocznicę walk o Saską Kępę

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
73. rocznicy walk o Saską Kępę

 

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości z okazji 73. rocznicy walk o Saską Kępę, połączonej z uroczystą restytucją Dębu Saskiego. Bardzo się cieszę, że upamiętniają Państwo bogate i chwalebne dzieje tej dzielnicy Warszawy.

We wrześniu 1939 roku Saska Kępa stanowiła jeden z kluczowych odcinków obrony stolicy. Toczyły się tu ciężkie walki, by nie dopuścić niemieckich agresorów do Mostu Poniatowskiego, przez który prowadziła droga do serca Warszawy. Właśnie tutaj, u zbiegu ulic Francuskiej i Zwycięzców, stała barykada, skutecznie opierająca się niemieckim atakom. W tym szczególnym miejscu, upamiętnionym przed rokiem okolicznościową tablicą pamiątkową, pochylamy głowy przed bohaterskimi obrońcami naszej stolicy i naszej niepodległości.

Tragiczne wrześniowe dni przesądziły nie tylko o losach wielu ludzi, ale także o losie wspaniałego drzewa, które przez ponad 200 lat było symbolem tej części Warszawy. Dąb Saski, według tradycji zasadzony przez samego króla Augusta III Sasa, nie przeżył wojennych zmagań i zniszczeń. Dzisiaj to symboliczne drzewo zostaje przywrócone pejzażowi Saskiej Kępy. Zasadzony tu młody dąb, który będzie pielęgnowany przez lokalną społeczność, to znak Państwa wspólnoty. Niech rośnie zdrowo, niech jego gałęzie szumią nad piękną Saską Kępą. Niech będzie upamiętnieniem historii, ale też świadkiem dobrych czasów, rozwoju i pomyślności.

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o bohaterstwie żołnierzy Września, o ofiarności warszawiaków, broniących swego miasta. Pragnę wyrazić uznanie inicjatorom zasadzenia pamiątkowego dębu. Dziękuję wszystkim mieszkańcom i sympatykom Saskiej Kępy, którzy chcą razem kultywować lokalne tradycje oraz podejmować współczesne wyzwania. Państwa wrażliwość i aktywność to cenny kapitał dla całej Warszawy i dla Rzeczypospolitej. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.