przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 27 września 2012

List z okazji otwarcia nowej ekspozycji stałej w Muzeum Armii Krajowej

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości otwarcia nowej ekspozycji stałej

w Muzeum Armii Krajowej

im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”

w Krakowie

 

Eminencje Księża Kardynałowie!

Panie Prezydencie Miasta Krakowa!

Panie Marszałku Województwa Małopolskiego!

Szanowni Pracownicy Muzeum Armii Krajowej!

Znakomici Goście dzisiejszej uroczystości!

a przede wszystkim

Wielce Szanowni Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego!

 

Pragnę gorąco pozdrowić organizatorów i uczestników uroczystego otwarcia nowej ekspozycji stałej w krakowskim Muzeum Armii Krajowej imienia generała Emila Fieldorfa „Nila”. Dziękuję za zaproszenie do udziału w dzisiejszej ceremonii; ogromnie żałuję, że nie dane mi było z niego skorzystać. Serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, staraniem których tegoroczne krakowskie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego uświetnia tak ważne i długo oczekiwane wydarzenie.

 

Odmówiono Ci sławy i życia, // ale symbol wyklęty i słowa // imię Twoje wciąż sławią z ukrycia, // ARMIO KRAJOWA. To strofa dobrze znanego Państwu wiersza podpułkownika Zbigniewa Kabaty ps. „Bobo”. Wiersza, który stał się nieoficjalnym hymnem środowisk kombatantów Armii Krajowej. Nawiązuje on do najdłuższej i w pewnym sensie najtrudniejszej bitwy, jaką stoczyli żołnierze AK oraz wszyscy, którym droga była ich ofiara. Po latach walki zbrojnej z okupantami, zwieńczonej heroicznym zrywem Powstania Warszawskiego, nastał czas zmagań o prawdę i pamięć. Nastały dziesięciolecia walki o honor i dobre imię tych zwyciężonych, lecz niepokonanych najlepszych synów i córek Rzeczypospolitej. Ta sama determinacja i wiara w zwycięstwo, które uskrzydlały ich na polu walki, trwały również podczas nocy komunistycznego zniewolenia. Nie pozwoliły zgasić znicza pamięci o poległych, pomordowanych i wypędzonych z Ojczyzny towarzyszach broni. Kształtowały sumienia dzieci i wnuków. Pozwalały trwać i nie tracić nadziei.

 

Dzisiaj korzystamy z owoców ich zwycięstwa. Zaś Polska, znów wolna i suwerenna, chce i potrafi czcić swoich bohaterów. Wymownym tego przykładem są dzieje inicjatywy krakowskich członków Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W roku 1990 własnym wysiłkiem zorganizowali oni wystawę „Nasza droga do Niepodległości”. Jej olbrzymia popularność zaowocowała planem utworzenia w Krakowie Muzeum Armii Krajowej. Placówka ta została otwarta w maju 1992 roku. Zyskując coraz większą pomoc ze strony instytucji publicznych, przeszła wiele zmian organizacyjnych. Stale rosły jej zbiory oraz liczba zwiedzających, spotkań, wydarzeń o charakterze edukacyjnym, naukowym i artystycznym. Rósł też prestiż i rola Muzeum w kształtowaniu świadomości historycznej Polaków.

 

Otwierana dzisiaj nowa ekspozycja jest kolejnym krokiem, prowadzącym już w XXI wiek. Niezwykle udana modernizacja obszernej, zabytkowej siedziby Muzeum imponuje ilością i wartością historyczną tysięcy muzealiów i archiwaliów. Zaś tematyczne szlaki zwiedzania i interaktywne multimedia wychodzą naprzeciw potrzebom oraz percepcyjnym możliwościom dzieci i młodzieży. Wszystko to każe myśleć o tej instytucji jako o jednej z najatrakcyjniejszych placówek muzealnych w Polsce, spełniającej przy tym niezmiernie ważną misję społeczno-edukacyjną. Raz jeszcze gratuluję wszystkim, którzy nie szczędzili swoich talentów, sił i czasu, aby wesprzeć ten projekt. To również dzięki Państwu wypełniają się słowa kończące cytowany wyżej wiersz: Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz, // Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa. // Wichrem chwały w historię popłyniesz, //ARMIO KRAJOWA.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.