przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 1 października 2012

List prezydenta z okazji uroczystej mszy św. w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich

  |   Msza św. w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich Msza św. w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich Msza św. w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich Msza św. w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich Msza św. w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich

Uczestnicy
uroczystej mszy św.

w intencji śp. Zofii i Stefana Korbońskich

w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

w Warszawie
 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Po latach spędzonych na obczyźnie, zgodnie ze swoją ostatnią wolą, Zofia i Stefan Korbońscy zostają pochowani w polskiej ziemi, w ich ukochanej Warszawie.

 

Jako Prezydent Rzeczypospolitej, w imieniu całego narodu polskiego,składam Im najwyższy hołd. Chylę czoła przed parą żarliwych i mądrych patriotów, wspaniałych ludzi, wielkich Polaków.

 

Stefan Korboński od wczesnej młodości żył ideami służby, sprawiedliwości społecznej i patriotyzmu. Brał udział w walkach o Lwów, w wojnie z bolszewikami w roku 1920 oraz w III powstaniu śląskim. Znakomity prawnik, w międzywojniu urzędnik, wzięty adwokat, działacz ruchu ludowego. W czasie II wojny światowej był jednym z twórców i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego – zwierzchnikiem Kierownictwa Walki Cywilnej i Delegatem Rządu RP na Kraj. Po wojnie jako poseł PSL zabiegał o Polskę suwerenną i demokratyczną. Zmuszony do emigracji, osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie wciąż niestrudzenie działał na rzecz sprawy polskiej.

 

Ze wzruszeniem i z wdzięcznością przypominam sobie lekturę i kolportaż jego książek – zakazanych w PRL, publikowanych na Zachodzie i w podziemnym drugim obiegu. Były one pomostem pamięci między Polską przedwojenną i Polską Walczącą, a rodzącą się – najpierw w naszych marzeniach – III Rzeczpospolitą. Lektury te wywarły wielki wpływ na nas, ludzi Solidarności, oraz na ideowe oblicze naszej pokojowej rewolucji.

 

Z głębokim szacunkiem wspominamy dziś także świętej pamięci Zofię Korbońską, najbliższą współpracownicę męża, porucznika Armii Krajowej, uczestniczkę Powstania Warszawskiego. Była szyfrantką, współorganizatorką radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej oraz radiostacji „Świt”. Przez ponad 40 lat współpracowała z radiem „Głos Ameryki”. Pod egidą Fundacji imienia Stefana Korbońskiego strzegła pamięci i dobrej sławy Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego żołnierzy.

 

Naznaczona wojną i trudami emigracji, piękna wspólna droga życiowa Zofii i Stefana Korbońskich jest i pozostanie inspiracją dla wszystkich, którzy poszukują dzisiaj wzorców patriotyzmu, lojalności i wierności złożonym przysięgom.

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, bo dobrze zasłużyli się Ojczyźnie.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.