przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 19 października 2012

List prezydenta z okazji wystawy "Wokół Maltańskiego Krzyża"

Organizatorzy oraz Uczestnicy
uroczystego otwarcia wystawy
Wokół Maltańskiego Krzyża
Zamek Królewski w Warszawie


Ekscelencje!
Pani Dyrektor!

Panie Dyrektorze!
Szanowni Państwo!

 

Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o nowej ekspozycji otwieranej dzisiaj w Zamku Królewskim w Warszawie. Serdecznie gratuluję i dziękuję jej organizatorom. Wystawa Wokół Maltańskiego Krzyża – wspólna inicjatywa Muzeum Historycznego w Warszawie i Ambasady Suwerennego Wojskowego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim w Polsce – to ważne wydarzenie. Przygotowana dla uczczenia 20. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Zakonem a Rzeczpospolitą Polską, jest spotkaniem z wielką historią, a zarazem sama współtworzy historię najnowszą naszej europejskiej wspólnoty ducha i tradycji.

 

Unikatowe, w znacznej części nieudostępniane dotąd eksponaty z Malty, Rzymu i Polski zilustrują dzieje organizacji wyjątkowej. Członkowie Zakonu swoimi czynami zbudowali legendę, która do dzisiaj budzi podziw, inspiruje, zachęca do angażowania się w przedsięwzięcia charytatywne. Co więcej, męstwo i honor członków Zakonu oraz ich ofiarność wobec chorych i potrzebujących sprawiły, że krzyż maltański stał się szanowanym symbolem cnót mężczyzny, żołnierza, obywatela i chrześcijanina. Jego formę ma wiele orderów na całym świecie,
w tym także najwyższe polskie odznaczenia cywilne i wojskowe. Emblemat ten otwiera serca darczyńców. Budzi zaufanie i nadzieję tych, do których docierają specjaliści i wolontariusze Pomocy Maltańskiej i Maltańskiej Służby Medycznej, a także ratownicy polskiej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

 

Pamiętają go także Warszawiacy, którzy podczas okupacji niemieckiej, a szczególnie podczas Powstania Warszawskiego korzystali z leczenia i opieki Szpitala Maltańskiego w Pałacu Mniszchów przy ul. Senatorskiej – w miejscu, w którym dzisiaj mieści się Ambasada Belgii. Tym bardziej cieszy fakt, iż stołeczna wystawa Wokół Maltańskiego Krzyża ukaże polskie wątki bogatej historii tego najdłużej istniejącego zakonu rycerskiego. Sprowadzony do naszego kraju w roku 1154 miał on swoje komandorie w ziemi sandomierskiej, na Śląsku, Pomorzu, w Poznaniu, w wołyńskim Ostrogu.


Odrębna polska gałąź Zakonu istniała także w Drugiej Rzeczypospolitej. Po upadku komunizmu Związek Polskich Kawalerów Maltańskich podjął przerwane dzieło kontynuacji świetnych tradycji Zakonu. Szpital w Barczewie, domy pomocy społecznej, obozy, kolonie, liczne akcje społeczne utrwalają obecność krzyża maltańskiego w naszej Ojczyźnie. Przypominają o jego wspaniałej historii oraz o towarzyszącym mu przesłaniu wiary, nadziei i miłości bliźniego.

 

Jestem pewien, że celowi temu posłuży również wspaniała ekspozycja we wnętrzach dawnej warszawskiej siedziby królów Polski. Twórcom wystawy życzę jak najliczniejszego grona zwiedzających, zaś wszystkim Państwu niezapomnianych wrażeń w trakcie jej zwiedzania.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.