przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 listopada 2012

List prezydenta z okazji spotkania poświęconego 70-leciu utworzenia „Zawiszy” w Szarych Szeregach

 Organizatorzy i Uczestnicy

spotkania poświęconego

70-leciu utworzenia „Zawiszy”

w Szarych Szeregach

 

Warszawa, Muzeum Niepodległości

 

Kombatanci, Żołnierze Rzeczypospolitej,

Druhny i Druhowie,
Drodzy Państwo!
 

Najserdeczniej pozdrawiam wszystkich uczestników spotkania poświęconego 70-leciu utworzenia „Zawiszy” w Szarych Szeregach. Dzięki Państwu – byłym członkom harcerskiej konspiracji oraz wszystkim, którym droga jest pamięć o polskich harcerzach w latach II wojny światowej – znak Polski Walczącej wpisany w harcerską lilijkę oraz nazwa Szare Szeregi są znane i czytelne, budząc podziw i szacunek w naszych sercach. Głęboko wierzę, że pozostaną takimi na zawsze.

 

Podczas wojny i okupacji dziewczęta i chłopcy ze Związku Harcerstwa Polskiego, działającego pod kryptonimem Szare Szeregi, od starszych do bardzo młodych, ślubowali tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia. Wierni tej przysiędze dali wiele przykładów męstwa. Po latach zasługi organizacji w walce z niemieckim okupantem nagrodził Krzyżem Virtuti Militari Prezydent RP na Uchodźstwie śp. Ryszard Kaczorowski, harcmistrz i były komendant chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku. W czasie wojny naczelną zasadą harcerstwa stało się wychowanie przez walkę oraz koncepcja Dziś, jutro, pojutrze – co oznaczało kolejno: konspirację i przygotowanie do powstania, walkę zbrojną oraz pracę dla wyzwolonej Ojczyzny. Obchodzona dzisiaj rocznica utworzenia drużyn „Zawiszy” jest okazją, by złożyć hołd tamtej wspaniałej młodzieży – nastolatkom, którym powierzono troskę o polskie pojutrze. Harcerze „Zawiszy” kształcili się na tajnych kompletach, uczestniczyli w formacji harcerskiej oraz przygotowywali się do pełnienia zadań wojskowych służb pomocniczych – do regulacji ruchu, łączności i ratownictwa. Gdy wybiła godzina „W”, podjęli tę służbę z odwagą i zaangażowaniem. Mieszkańcy stolicy, którzy przeżyli powstanie warszawskie, ze wzruszeniem wspominali Zawiszaków z Harcerskiej Poczty Polowej, przynoszących im długo wyczekiwane listy od bliskich.

 

Książkę „Kamienie na szaniec” jej autor, harcmistrz Aleksander Kamiński, nazwał opowieścią o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć. Odnosząc te słowa do poległych, zmarłych oraz obecnych pośród nas byłych harcerzy „Zawiszy”, składam Państwu dzisiaj szczególne wyrazy wdzięczności. Pokazali nam Państwo, jak pięknie żyć, jak przezwyciężać strach i egoizm. Pokazali, czym jest altruistyczna służba i żarliwy patriotyzm. To trudna, lecz ważna lekcja, o której będziemy pamiętać, służąc Polsce dzisiaj, w XXI wieku.

 

Wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości życzę, aby to rocznicowe spotkanie przebiegło w serdecznej, braterskiej atmosferze oraz by wspomnienie Zawiszaków umocniło Państwa dumę z harcerskiego dziedzictwa. Czuwaj!

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.