przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 7 listopada 2012

List prezydenta do arcybiskupa Wiktora Skworca

Prezydent Bronisław Komorowski

Jego Ekscelencja

Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc
Metropolita Katowicki

 

 


Ustanowienie przez papieża Piusa XI administracji apostolskiej dla polskiego Śląska miało wielkie znaczenie zarówno dla Kościoła, dla mieszkańców Śląska, jak i dla państwa polskiego. Dlatego z okazji jubileuszu 90-lecia przekazuję na ręce Księdza Arcybiskupa wyrazy mojej życzliwości i szacunku dla wszystkich duchownych i wiernych archidiecezji katowickiej.

 

Jestem przekonany, że warto przypominać tamten czas, gdy Polska, odzyskawszy niepodległość, broniła jej i umacniała młode państwo. W tej części Górnego Śląska, która w 1921 roku wróciła do Macierzy, już 7 listopada 1922 roku na mocy papieskiego dekretu powstała odrębna struktura kościelna. Trzeba podkreślić, że było to działanie zgodne z polskimi oczekiwaniami i potrzebami. Stabilizowało relacje na mapie wyznaniowej, a kościelna administracja w naturalny sposób uzupełniała organizm państwa polskiego.

 

Nie sposób pominąć roli księdza Augusta Hlonda, salezjanina i Ślązaka, któremu papież Pius XI powierzył trudną funkcję apostolskiego administratora na tych terenach. Dzięki swojej wytrwałości, zaangażowaniu i duszpasterskiej pracy w bardzo trudnych warunkach zdobył ogromne zaufanie Ślązaków.  Stworzył nie tylko kościelną strukturę, ale i ważną duchową przestrzeń dla polskości. Jego dzieło dopełniła w 1925 roku papieska bulla Vixdum Poloniae Unitas, scalająca tereny Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska w diecezję katowicką. Jak było to ważne dla II Rzeczypospolitej, pokazuje fakt, że ksiądz August Hlond wkrótce został Prymasem Polski.

 

Chcę dziś podziękować za rolę, jaką odegrał Kościół na Górnym Śląsku. Za duszpasterską otwartość i szacunek dla lokalnej tradycji. Za zrozumienie i wsparcie dla integracji mieszkańców Górnego Śląska po wszystkich dziejowych zakrętach i dramatach. Za udział w wielkim dziele odbudowy Rzeczypospolitej. Za wyjątkową wrażliwość na kwestie społeczne, przypominanie o godności ludzkiej pracy, za każdy przejaw tolerancji. Za przenikliwe rozeznanie zagrożeń, jakie niosły nazizm i komunizm.

 

Składam hołd śląskim kapłanom i wiernym, którzy dając świadectwo wierności Kościołowi i Polsce, poświęcili życie. Ich bohaterskie postawy są wymownym znakiem ważnej roli katowickiego Kościoła, który umacniał patriotyczne intencje Ślązaków, mądrze ich wspierał w tym, jak godzić osobową drogę zbawienia z nadrzędnymi celami wspólnoty.

 

Dziś żyjemy w państwie nowoczesnym i suwerennym, w czasach, które przed Kościołem stawiają nowe wyzwania. Mam jednak głębokie przekonanie, że duchowe i kulturowe dziedzictwo archidiecezji katowickiej jest nadal cennym źródłem inspiracji dla współczesnego katolicyzmu polskiego. Kościół na Górnym Śląsku niezmiennie pełni ważną rolę w kształtowaniu nie tylko duchowej tożsamości mieszkańców tej ziemi, lecz także jej społecznego wizerunku. Pragnę zapewnić, że dostrzegam i bardzo wysoko cenię ten dorobek – 90 lat posługi
to piękny i ważny jubileusz.

 

Księdzu Arcybiskupowi, wszystkim kapłanom i wszystkim wiernym archidiecezji katowickiej życzę wielu radości na pięknej duszpasterskiej drodze i licznych łask Bożej Opatrzności.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.