przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 listopada 2012

List prezydenta z okazji 65-lecia Filharmonii Poznańskiej

Uczestnicy
koncertu z okazji jubileuszu
65-lecia Filharmonii Poznańskiej
im. Tadeusza Szeligowskiego
Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu
 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Panie i Panowie!

 

W dniu jubileuszu 65-lecia składam gorące powinszowania Dyrekcji, Artystom i wszystkim Pracownikom Filharmonii Poznańskiej. A także wspaniałej, wiernej i coraz liczniejszej publiczności, która współtworzy niezwykłą atmosferę panującą podczas koncertów.

 

Orkiestra Symfoniczna i Chór Poznańskie Słowiki należą bowiem do najznakomitszych zespołów w naszym kraju. Filharmoników Poznańskich cenią melomani w Polsce oraz słuchacze z wielu czołowych scen zagranicznych, gdzie zespół koncertował podczas licznych tournées. Zobacz także: Order Odrodzenia Polski dla Dyrektora Filharmonii Poznańskiej


Wśród dyrygentów i solistów gościnnie występujących z poznańskim zespołem znalazła się prawdziwa plejada światowych gwiazd muzyki poważnej. Prestiż i popularność Filharmonii ugruntowało jej stałe uczestnictwo w finałach Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego
im. Henryka Wieniawskiego, Warszawskiej Jesieni Muzycznej, Festiwalu Wratislavia Cantans.

 

Wszystko to świadczy o pełnym sukcesie, jaki stał się udziałem Filharmonii Poznańskiej. W ten wyjątkowy wieczór pragnę podziękować Państwu za twórczą pracę. Dzięki niej nasze życie rozjaśnia się harmonią dźwięków, płynących z pięknej Auli Uniwersytetu
im. Adama Mickiewicza. Sam ze wzruszeniem wspominam koncert, którego miałem okazję wysłuchać w tym miejscu blisko pół roku temu podczas uroczystości wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

Pragnąc dać wyraz uznaniu dla Państwa dokonań, podjąłem decyzję o przyznaniu wysokich odznaczeń państwowych. Za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej oraz za osiągnięcia w pracy publicystycznej Pan Dyrektor Wojciech Nentwig otrzymuje dzisiaj Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Proszę przyjąć moje gratulacje, które kieruję również do artystów i pracowników Filharmonii, którzy wyróżnieni zostaną Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi oraz Złotymi i Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę.

 

Świętując dzisiejszy jubileusz, nie sposób nie wspomnieć nieodżałowanej pamięci profesora Stefana Stuligrosza, którego odejście w czerwcu tego roku było olbrzymią stratą dla Filharmonii i całej muzycznej Polski. Poczytuję sobie za zaszczyt, iż podczas Jego benefisu przed dwoma laty miałem możliwość uhonorować Jego znamienite zasługi dla kultury narodowej nadając Mu Order Orła Białego. Jestem głęboko przekonany, że na zawsze przechowywać będziemy w naszej wdzięcznej pamięci owe chwile zachwytu i wzruszenia, których tak często doświadczaliśmy za sprawą kierowanego przezeń Chóru.

 

Wszystkim Państwu życzę, aby także i obecny wieczór stał się prawdziwym świętem muzyki. Niechaj ta szczególna podróż do źródeł, w którą wyruszą Państwo za sprawą przypomnianego dzisiaj repertuaru, jakim Filharmonia inaugurowała swoją działalność przed 65 laty, przyniesie wiele niezapomnianych wrażeń i otworzy kolejny, nowy rozdział w dziejach Zespołu. Wiwat Maestro! Wiwat Orkiestra!

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.