przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 10 listopada 2012

List prezydenta na VII Kongresie Obywatelskim

VII Kongres Obywatelski
w Politechnice Warszawskiej

 

 

Szanowni Państwo!

Byłem z Państwem tutaj w zeszłym roku. Kongres Obywatelski to w mojej pamięci i świadomości miejsce spotkań ludzi, szczególna ich wspólnota, ale również trwałe forum refleksji, dialogu i samodoskonalenia. Tutaj poruszamy sprawy najważniejsze, dotyczące wzorców zachowań i kultury działania, poszanowania dla każdego człowieka niezależnie od wyznawanych idei i reprezentowanego środowiska.

Wyrażam uznanie dla wszystkich osób, które przygotowują, organizują i są gotowe uczestniczyć w tak cennym wydarzeniu, jakim bez wątpienia jest siódmy już Kongres Obywatelski. Trwałość i upór w dążeniu do realizacji tak ambitnych zadań jest szczególną wartością.

Ideę Kongresu współtworzą wszyscy jego uczestnicy. Chciałbym podkreślić mój szacunek dla ludzi, którzy poprzez udział w Kongresie wzmacniają jego nieocenioną rolę, a w swoich środowiskach działają na rzecz lepszych postaw i kultury organizacji. To ludzie, którzy mimo różniących ich przekonań ideowych wzajemnie akceptują swą obecność i są w stanie współpracować – a tego Polsce bardzo potrzeba. Dzisiaj niezbędne są działania na rzecz otwartości wobec różnic, które mogą okazać się twórcze i często takimi są w istocie.

Podziwiam Państwa zdolność prowadzenia dialogu – wzajemną otwartość przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska biznesu oraz przedstawicieli władz publicznych. Prezentując takie nastawienie, działają Państwo na rzecz rozwoju nowoczesnej myśli społecznej, rozwoju kulturowego Polaków, przekładającego się na wzmocnienie podmiotowości indywidualnej każdego Obywatela i podmiotowości zbiorowej Narodu. Ogromne znaczenie umiejętności współdziałania warto podkreślić właśnie dziś, w przeddzień Święta Niepodległości. To dzięki budowaniu Polski razem, wszyscy możemy jutro świętować.

Cieszę się z uczestnictwa w Kongresie tylu młodych ludzi, co dowodzi, że międzygeneracyjny dialog jest możliwy. Wyrażam radość ze spotkania Polski lokalnej i Polski dużych ośrodków miejskich i akademickich. Życzę Państwu, by każdy z Uczestników – umocniony energią płynącą z atmosfery tego spotkania i zainspirowany wymianą doświadczeń – po dzisiejszym Kongresie ze zdwojoną siłą działał na rzecz promowania dobrych wzorców w swoich środowiskach, ale także aby Państwa działania spotkały się ze zrozumieniem i akceptacją.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.