przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 19 listopada 2012

List prezydenta na prezentacji albumu o gen. Sosnkowskim

Prof. Nałęcz w IPN

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystej prezentacji albumu poświęconego
generałowi Kazimierzowi Sosnkowskiemu
w Instytucie Pamięci Narodowej
w Warszawie

 

Szanowny Panie Prezesie,
Szanowni Państwo!

Przekazuję serdeczne pozdrowienia wszystkim zgromadzonym w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej podczas obchodów rocznicy urodzin generała Kazimierza Sosnkowskiego. Szczególnie pozdrawiam Rodzinę Generała oraz Autora prezentowanego dziś albumu poświęconego tej wybitnej postaci. Wydawnictwo to jest znakomitym sposobem uczczenia osoby Generała i przypomnienia jego dokonań.

Życie Kazimierza Sosnkowskiego to przykład biografii dramatycznej, pełnej chwały i cierpienia. Należał on do ludzi, którym Polska zawdzięcza wykorzystanie dziejowej szansy i odzyskanie w 1918 roku upragnionej niepodległości. Jako twórca Związku Walki Czynnej, jeden z najwyższych dowódców Legionów i I Brygady, Kazimierz Sosnkowski swój los związał z Józefem Piłsudskim. Wiernie służył II Rzeczypospolitej, sprawując funkcje ministerialne, a także jako przedstawiciel Polski przy Lidze Narodów. Po ciężkich walkach podczas kampanii wrześniowej przedostał się na Zachód, gdzie po śmierci Władysława Sikorskiego objął funkcję Wodza Naczelnego. Po wojnie, jak wielu Polaków, którzy nie akceptowali pojałtańskiego porządku w Europie, pozostał na emigracji. Nie tracąc nadziei na odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności, starał się działać ponad podziałami i jednoczyć polskie środowiska emigracyjne. Zmarł w 1969 roku na odległej, kanadyjskiej ziemi, w otoczeniu gór, których zamglone szczyty przypominały mu podobno bliskie sercu każdego Polaka Tatry. Warusie! – pisał w elegii na pożegnanie Generała Marian Hemar – Czas wrócić ci w twe Legiony!

Generał Sosnkowski to jedna z najwybitniejszych postaci Polski międzywojennej i czasów wojny. To osobistość, która odcisnęła swoje piętno na kształcie II Rzeczypospolitej i pozostaje jednym z symboli niezłomnej walki Polaków w czasie II wojny światowej – zarówno na frontach, jak i w okupowanym kraju. Ten twardo stąpający po ziemi wojskowy i mąż stanu wyróżniał się jednocześnie wrażliwością i szerokimi zainteresowaniami. Wysoko cenił sztukę, szkicował pejzaże i tłumaczył wiersze poetów tej rangi co Baudelaire. Portretu generała Sosnkowskiego dopełniała jego uczciwość i szlachetność. Pełną dramatyzmu drogę życiową Generała, jego dokonania i poświęcenie dla Rzeczypospolitej dokumentuje prezentowany dziś, bogato ilustrowany album autorstwa pana Jerzego Kirszaka, wydany pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej. Pragnę wyrazić uznanie Autorowi oraz Wydawcy za godne upamiętnienie wielkiej postaci polskiej historii.

Przed współczesnymi polskimi patriotami stoją dziś inne zadania niż w dramatycznych latach wojen światowych. Mimo to przykład człowieka bez reszty oddanego własnemu państwu, a jednocześnie dążącego do budowania zgody ponad podziałami w imię wspólnego dobra pozostaje zawsze aktualnym wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków. Chylę czoła przed postacią Generała, człowieka tak bardzo zasłużonego dla naszej Ojczyzny.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.